سیاست

آغاز فرایند تجاری‌سازی محصولات و خدمات تخصصی و فناورانه سازمان

آفتاب‌‌نیوز :

نخستین محصولات فناورانه با سطح فناوری بالا در حوزه ابزار اندازه‌گیری مشخصات اجزای شتاب دهنده‌های الکترون مرکز فناوری و نوآوری رسا با حضور محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین‌الملل سازمان، سید امیرحسین فقهی، معاون سازمان و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، نوروزی، معاون سازمان و نیز متخصصان صنعت هسته‌ای و نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان  به‌طور رسمی از امروز ۱۸ اردیبهشت ماه به بازار عرضه شد.

براساس تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر مردمی سازی اقتصاد و توسعه اقتصاد دانش بنیان و سیاست های کلان کشور و همچنین با توجه به رویکرد جدید سازمان انرژی اتمی برای اجرایی کردن این سیاست ها و برنامه های ارتباط با جامعه و صنعت و عرضه محصولات و خدمات فناورانه، مرکز فناوری و نوآوری رسا به عنوان بازوی تجاری سازی و متولی توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در صنعت هسته ای تعداد واحدهای فناور مستقر را در شش ماه گذشته به دو برابر افزایش داده است.

مطابق برنامه این تعداد واحدها با هدف توسعه فناوری و تجاری سازی تحقیقات و پژوهش های سازمان انرژی اتمی و پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در سال جاری به سه برابر تعداد فعلی افزایش خواهد یافت.

واحدهای فناوری متقاضی استقرار در این مرکز پس از طی مراحل پذیرش و در صورت داشتن شرایط، مراحل پیش شتابدهی، شتابدهی و رشد را در مرکز فناوری و نوآوری رسا تحت نظر مربیان و راهبران حوزه کسب و کار و دانش بنیان و با حمایت های قانونی سپری می نمایند و محصولات و خدمات فناورانه خود را بر مبنای روندهای قانونی تعریف شده به بازار عرضه می کنند.

امروز دو محصول فناورانه با سطح فناوری بالا در حوزه ابزار اندازه‌گیری شتابدهنده‌های الکترون شامل «سامانه اندازه گیری مشخصات باریکه ذرات» و «سامانه اندازه‌گیری الکترومغناطیسی کاواک‌های رادیوفرکانسی» که توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در مرکز فناوری و نوآوری رسا طراحی و ساخته شده است، به بازار عرضه شد.

سامانه اندازه گیری مشخصات باریکه ذرات با کاربرد اندازه‌گیری کمیت‌های پروفایل عرضی، گسیلندگی، واگرایی باریکه و شدت جریان بر پایه فناوری استفاده از صفحه نمایش سوسوزن، سیستم تصویربرداری دوربین CCD، نرم‌افزار پردازش تصویر و سیستم کنترل پیاده‌سازی شده برای این سامانه طراحی و ساخته شده است.

سامانه اندازه گیری کاواک های رادیوفرکانسی نیز امکان اندازه‌گیری کمیّت‌های فرکانس، ضریب‌ کیفیت، امپدانس شانت، توزیع میدان الکتریکی محوری و ضرایب جفت‌شدگی را بر پایه روش اختلالی به‌صورت خودکار و با دقت بالا را فراهم می‌کند. این سامانه با قابلیت حرکت خودکار کاواک و نیز جسم اختلال‌گر در سه جهت با استفاده از مدول‌های خطی کنترل شده توسط PLC ساخته شده‌ است.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا