جامعه

احتمال قطع شدن گاز در اثر افت شدید فشار وجود دارد

آفتاب‌‌نیوز :

جواد قوانات امشب 3 آذرماه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان گفت: با توجه به افت شدید فشار گاز مردم باید برای دریافت سوخت جایگزین آماده باشند.

وی با اشاره به شدت و ماندگاری سرمای هوا در کشور، تصریح کرد: با ورود این موج، دمای منهای ۲۷ درجه در برخی استان ها و در خراسان جنوبی نیز دمای منهای ۲۰ درجه را تجربه کرده‌ایم.

به گفته وی؛ بروز چنین سرمایی را قبل از این و در سال ۸۶ تجربه کرده‌ایم و امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده و هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌های اجرایی، این ایام را به سلامت و بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

استاندار با تأکید بر اهتمام دولت در تولید گاز، اظهار کرد: تولید گاز در کشور رکورد زده و با زیر بار بودن تمامی پالایشگاه‌ها، روزانه ۸۴۸ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود اما به دلیل این افزایش دوره سرما ناشی از برف، بوران و کولاک که تقریباً کل کشور را درگیر کرده، افزایش مصرف خانگی و افت فشار گاز رقم خورده است.

قناعت یادآور شد: در شرایط فعلی، مصرف روزانه گاز، ۲۸۰ میلیون مترمکعب بیش از میزان تولید است.

وی با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته استان‌های خراسان شمالی،گلستان، خراسان رضوی و شرق مازندران با افت فشار و قطعی گاز رو به رو شده‌اند، گفت: به خاطر مدیریت‌هایی که از هفته گذشته در استان انجام گرفت، موضوع افت فشار در خراسان جنوبی به تأخیر افتاد.

به گفته وی؛ یکی از اقدامات انجام شده، تعطیلی دستگاه‌های اجرایی و بخش اعظمی از صنایع بود که جای تقدیر دارد و این بخش، آسایش مردم را به نفع خود ترجیح دادند و البته همراهی مردم هم در صرفه جویی مصرف گاز تأثیر داشت.

استاندار با بیان اینکه موضوع افت فشار در چند روز آینده جدی تر می‌شود، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی در انتهای خط انتقال گاز قرار دارد و در صورتی که استان‌هایی همچون خراسان رضوی مصرف بهینه داشته باشند، گاز استان تأمین است اما اگر صرفه جویی نشود، ضرر آن متوجه خراسان جنوبی خواهد بود.

قناعت با اشاره به اینکه گاز خراسان جنوبی تنها از سمت خراسان رضوی تأمین می‌شود، گفت: پیگیری‌هایی انجام شده که گاز استان از سمت سیستان و بلوچستان هم تأمین شود که این اقدام نیاز به ۱۷۰ کیلومتر لوله گذاری دارد.

وی با تأکید بر اینکه پیش بینی‌های لازم برای گذر از این شرایط و تأمین سوخت جایگزین برای بخش خانگی و نانوایی‌ها شده، تصریح کرد: جای هیچ نگرانی نیست، شهروندان تمام اطلاعات را از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

به گفته وی؛ مردم، ضمن رعایت اصل صرفه جویی، به فکر سوخت جایگزین باشند، ما در تأمین سوخت جایگزین هیچ مشکلی نداریم.

وضعیت فعالیت نانوایی‌ها

استاندار یادآور شد: هماهنگی‌هایی بین شرکت پخش فرآورده های نفتی استان و فرمانداران صورت گرفته تا برای نقاطی که با قطعی گاز مواجه شوند، نفت سفید توزیع شود.

به گفته وی؛ برای گلخانه‌ها و مرغداری‌ها هم سوخت جایگزین به میزان کافی تأمین شده لذا هیچ جای نگرانی نیست.

قناعت با اشاره به اینکه در بحث نان هم تدابیر لازم اندیشیده شده تا مردم دچار مشکل نشوند، گفت: نانوایی‌های دوگانه سوز از سوخت جایگزین استفاده می‌کنند اما در نقاطی که نانوایی‌ها صرفاً گاز سوز هستند با استقرار نانوایی سیار نیاز مردم رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند چراکه از قبل سوخت جایگزین داشته‌اند.

به گفته وی؛ با توجه به رایزنی‌های دولت مبنی بر واردات گاز از سمت روسیه و ترکمنستان امید است شرایط به زودی به حالت عادی برگردد.

مردم نگران تأمین سوخت جایگزین نباشند

استاندار خراسان جنوبی همچنین در حاشیه ستاد مدیریت بحران استان و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در مناطقی که به دلیل افت شدید فشار، قطعی گاز رخ دهد، مردم نگران تأمین سوخت جایگزین نباشند.

وی خاطرنشان کرد: این موج سرمای بی سابقه هوا در کشور، افزایش میزان مصرف و در نتیجه افت فشار گاز را در برخی استان ها به ویژه در شمال و شمال شرق به همراه داشته است.

قناعت تصریح کرد: با این افت شدید فشار، احتمال قطعی گاز در اغلب استان‌ها به ویژه خراسان جنوبی وجود دارد.

استاندار با تأکید بر آمادگی استان برای مقابله با شرایط موجود، یادآور شد: سوخت جایگزین در استان تأمین شده است.

قناعت با اشاره به تدابیر صورت گرفته در استان، بیان کرد: تأمین نان در هیچ نقطه استان نباید به هیچ وجه نباید دچار اختلال شود.

وی ادامه داد: نانوایی های دوگانه سوز با سوخت جایگزین به پخت خود ادامه می دهند و در صورت اعلام نیاز در هر منطقه ای، نان از دیگر نقاط و به ویژه مرکز استان تأمین خواهد شد.

به گفته قناعت؛ با وجود پیش بینی‌هایی که صورت گرفته، مراکز درمانی شهری و روستایی با استفاده از سوخت جایگزین بدون وقفه به ارائه خدمات مشغول هستند.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا