اقتصاد

اراضی مازاد گره‌گشای طرح نهضت ملی مسکن می‌شود

تخصیص اراضی مازاد دستگاه ها در شهرهای مختلف  یکی از برنامه هایی است که دولت برای  تسریع در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن به کار گرفته است؛ در این خصوص برخی  دستگاه‌ها همکاری کرده اند اما برخی هم به این قانون  توجه ای نداشته‌اند.

برای نهضت ملی مسکن تاکنون ۴ هزار و ۶۹۴ هکتار زمین از سایر دستگاه‌های دولتی دریافت و ثبت سند شده و ۳ هزار هکتار هم شناسایی شده است و مراحل اخذ سند را طی می‌کند.

طرح نهضت ملی، متقاضی محور است که تا کنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی در این طرح تأیید نهایی شده‌اند. به گفته مسئولان،  زمین نهضت ملی مسکن برای دو سال اول برنامه و حتی بیشتر از برنامه تأمین شده است.

در همین رابطه ارسلان مالکی سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن اعلام کرده است که نهضت ملی مسکن در سال دوم اجرا قرار دارد. این برنامه ساخت ۴ میلیون مسکن را در دستور کار دارد که تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی مسکن این طرح تأیید نهایی شده‌اند.

او بیان کرد: نهضت ملی مسکن از نظر بحث‌های اجرایی و فنی از طرح‌های دیگر انبوه‌سازی مسکن در دولت‌های قبل، نه تنها عقب نیست بلکه بسیار جلوتر است.

مالکی با بیان اینکه قرار نیست تمام ۴ میلیون مسکن در اراضی دولتی اجرا شود گفت:  بخشی از ساخت مسکن در بافت فرسوده و بخشی هم در اراضی خصوصی به عنوان واحدهای خود مالک اجرا می‌شود، برای واحدهایی که در اراضی غیر دولتی ساخته می‌شود، دولت تسهیلات می‌دهد و تسهیل‌گری می‌کند مانند مسکن مهر که کمتر از نیمی از واحدها در اراضی دولتی ساخته شد.

همچنین بخوانید : ۲ کودک در اروندصغیر خرمشهر غرق شدند

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: برای نهضت ملی مسکن تاکنون ۴ هزار و ۶۹۴ هکتار زمین از سایر دستگاه‌های دولتی دریافت و سند دار شده و ۳ هزار هکتار هم شناسایی شده است و مراحل اخذ سند را طی می‌کند. زمین‌هایی که از اراضی وزارت راه و شهرسازی برای نهضت ملی مسکن اختصاص داده شده بالغ بر ۲۸ هزار هکتار است.

او ادامه داد: زمین نهضت ملی مسکن برای دو سال اول برنامه و حتی بیشتر از برنامه تأمین شده و به متقاضیان اختصاص داده شده است. اما اینطور نیست که زمین در تمام شهرها بدون مشکل تأمین شده باشد در برخی شهرها زمین نسبت به تعداد متقاضیان بیشتر تامین شده اما در برخی شهرها و در مناطق شمالی و کوهستانی مانند مازندران، یاسوج، کردستان، اردبیل یا همدان کسری زمین داریم و نتوانستیم زمین را برای تمام متقاضیان تأمین کنیم. در این شهرها راهکارهایی مانند خرید زمین از مردم و توافق با مالکان خصوصی برای ساخت مسکن نهضت ملی در نظر است. در شهر تهران، سیاست توسعه درونی شهر است و بخصوص در ساخت مسکن از زمین‌های خالی و بافت‌های فرسوده استفاده می‌شود.

قانون تکلیف کرده تا دستگاه‌ها زمین مازاد را برای ساخت مسکن ارائه کنند و اولویت واگذاری زمین با طرح نهضت ملی مسکن است. در حال حاضر مقاومت اولیه دستگاه‌ها برای واگذاری زمین کاهش یافته و دستگاه‌ها همکاری بیشتری دارند.

براساس این گزارش یکی از مهم ترین برنامه های دولت  ساخت خانه های ویلایی است که رئیس جمهور دستور داده است که طرح نهضت ملی مسکن در شهرهایی که اراضی در آنها وجود دارد به صورت ویلایی ساخته شود؛ در حال حاضر در شهر تهران که بخش زیادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در آن ساخته خواهد شد تنها در شهر ایوانکی واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت ویلایی ساخته خواهد شد.

در همین رابطه خلیل محبت‌خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به اراضی مازادی که در شهر ایوانکی وجود دارد  تمامی واحدهای نهضت ملی مسکن  در این شهر به صورت ویلایی ساخته خواهد شد و  ثبت نام در این شهر هم هنوز ادامه دارد.

او ادامه داد: در هیچ یک از شهرهای تهران اراضی به صورت مازاد وجود ندارد که در آنها واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت آپارتمانی ساخته می شود و ثبت نام هم در آنها فعلا وجود ندارد.

اختصاص اراضی مازاد دستگاه‌های مختلف نقش موثری در سرعت اجرای طرح نهضت ملی مسکن دارد. در صورتی که این اراضی تخصیص داده شود روند اجرای پروژه ها بسیار خوب پیش می رود  اما اگر دستگاه ها در تخصیص اراضی اقدامی نکنند طبق قانون، اراضی مازاد به نام وزارت راه و شهرسازی سند خواهد خورد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا