سیاست

امیرعبداللهیان: هیات حاکمه فعلی در افغانستان را به رسمیت نشناخته‌ایم

محدود کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل، با ارزش‌های دینی در تعارض است

دیدارنیوز: حسین امیرعبداللهیان جمعه شب در ادامه برنامه‌های خود در سفر به بیروت، با جمعی از نخبگان و شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، رسانه ای، دانشگاهی و اجتماعی لبنان دیدار کرد.

در این دیدار وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران دوست روز‌های سخت لبنان باقی خواهد ماند، گفت: ما بر ضرورت هرچه سریعتر انتخاب رئیس جمهور لبنان از سوی گروه‌های سیاسی این کشور تاکید داریم و معتقدیم که جریان‌های سیاسی در لبنان از شایستگی لازم برای تعیین رئیس جمهور این کشور برخوردارند.

وی با بیان اینکه ما آمادگی داریم که در حوزه‌های اقتصادی و تجاری از جمله موضوع انرژی همکاری‌های دو کشور ایران و لبنان را تقویت کنیم، در ارتباط با موضوع ارسال سوخت از سوی ایران به لبنان نیز اظهار کرد: در این زمینه توافقاتی صورت گرفته و گفتگو‌ها در این ارتباط بین دو کشور ادامه دارد.

وی تاکید کرد: ما آمادگی داریم در صورت رفع برخی از موانع موجود نسبت به ارسال سوخت به لبنان اقدام کنیم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه توجه و تعامل با همسایگان و کشور‌های منطقه از محور‌های عمده سیاست خارجی دولت سیزدهم است، تاکید کرد: معتقدیم باید همکاری همه جانبه و دسته جمعی در منطقه با مشارکت کشور‌های منطقه شکل گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست با ارائه گزارشی از پنج دور مذاکرات صورت گرفته بین ایران و عربستان و با تاکید بر اینکه پیشرفت‌هایی در مسیر این گفتگو‌ها حاصل شده است، تاکید کرد: در موضوع بحران یمن نیز بر این موضوع تاکید داریم که باید هرچه زودتر این جنگ خاتمه پیدا کند و گفتگو‌های یمنی _ یمنی برقرار شود.

این دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه در دیدار با مقامات لبنان در ارتباط با موضوعات مختلفی از جمله گفتگو‌های ایران و عربستان و همچنین بحران یمن رایزنی و گفتگو کرده است، به موضوع بحران اوکراین نیز اشاره کرد و افزود: معتقدیم که راه حل بحران اوکراین گفتگو و مذاکره است و باید راه حل سیاسی جایگزین جنگ و ادامه این بحران شود.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به مسئله افغانستان و محکوم کردن عملیات‌های اخیر گروه تروریستی داعش در این کشور همسایه تاکید کرد: به نظر ما محدود کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل، با اسلام رحمانی، تعالیم اسلامی و ارزش‌های دینی در تعارض است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حمایت‌های خود از مردم افغانستان و تجارت با این کشور همسایه برای کمک به مردم افغانستان ادامه می‌دهد، تصریح کرد: ما هیات حاکمه فعلی در افغانستان را به رسمیت نشناخته‌ایم، اما در حوزه‌های مختلف با هیات حاکمه ارتباط و گفتگو داریم.

وی در همین چارچوب تاکید کرد: ما معتقدیم راه حل در افغانستان، تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغانستانی است.

وزیر امور خارجه همچنین به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت لبنان و فلسطین اشاره کرد و گفت: روابط تهران و بیروت در بهترین شرایط خود قرار دارد.

وی همچنین اظهار کرد: ان‌شالله با تکمیل روند سیاسی در لبنان و انتخاب رئیس جمهور این کشور، می‌توانیم پس از آن برای سفر رئیسی به کشور دوست و برادر لبنان برنامه ریزی کنیم.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا