جامعه

باند مافیایی گوشی‌قاپی در دام پلیس مشهد

احمد نگهبان، رئیس پلیس مشهد در تشریح جزئیات این ماجرا اظهار کرد: در پی گزارش‌های سریالی از گوشی‌قاپی و زورگیری از شهروندان در هسته مرکزی شهر، این ماجرا اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد، چرا که بسیاری از مسافران و زائران شهر‌های دیگر نیز در این منطقه تردد می‌کردند و این گونه جرایم موجب گلایه و حتی نارضایتی برخی از مسافران و زائران می‌شد.

نگهبان افزود: به همین دلیل گروه ویژه‌ای از کارآگاهان پلیس آگاهی منطقه ثامن به سرپرستی سرهنگ تاج‌بخش ماموریت یافتند به بررسی تخصصی سرقت‌های مذکور بپردازند.

وی اضافه کرد: اولین مرحله از اقدامات پلیس و بررسی محتویات پرونده‌های تشکیل شده در مراکز انتظامی نشان داد که دزدان موتورسوار از مناطق حاشیه‌ای و در ساعات مشخصی وارد هسته مرکزی شهر می‌شوند و بعد از ارتکاب چند فقره سرقت، محل را ترک می‌کنند.

مقام ارشد انتظامی مشهد با تاکید بر به‌کارگیری تجهیزات و فناوری‌های نوین پلیسی برای ردزنی موتورسواران، تصریح کرد: تطبیق چهره سارقان که از دوربین‌های ترافیکی شهر گرفته شده بود با دزدان حرفه‌ای و سابقه‌دار در بانک اطلاعاتی مجرمان، هویت یکی از آن‌ها را برای کارآگاهان فاش کرد و بدین ترتیب اولین سرنخ مهم زیر ذره‌بین تحقیقات میدانی قرار گرفت.

نگهبان خاطرنشان کرد: جمع‌آوری پرونده‌های گوشی‌قاپی از مراکز انتظامی دیگر در هسته مرکزی مشهد و پیگیری سرنخ‌های موجود، کارآگاهان را به حاشیه شهر سوق داد چرا که با ردزنی‌های اطلاعاتی مخفیگاه سارق سابقه‌دار موتورسوار در یکی از شهرک‌های اطراف مشهد شناسایی شده بود، به همین دلیل عملیات نامحسوس کارآگاهان به پاتوقی رسید که متهم به آن مکان رفت و آمد داشت.

وی گفت: در حالی که عوامل انتظامی به طور پوششی پاتوق مذکور را زیر نظر داشتند، به اطلاعاتی رسیدند که نشان می‌داد متهم با اعضای دیگر باند سرقت قرار حضوری دارد بنابراین عملیات دستگیری وی لغو شد و کارآگاهان به تعقیب متهم پرداختند.

کلیددار امنیت مشهد اضافه کرد: چند ساعت بعد و در حالی که آسمان چتر سیاهش را بر فراز شهر گشوده بود، متهم تحت تعقیب به طرف یکی از خیابان‌های خلوت به راه افتاد و سوار یک دستگاه پراید شد که راننده منتظر وی بود. در این شرایط کارآگاهان، خودرو را به محاصره درآوردند و هر دو نفر را دستگیر کردند.
فرمانده انتظامی مشهد تاکید کرد: بررسی‌های مقدماتی در صحنه جرم، بیانگر آن بود که متهم مذکور قصد داشت پنج دستگاه گوشی تلفن سرقتی را به راننده خودرو بفروشد.

وی ادامه داد: طولی نکشید که متهم و مالخر گوشی‌های مسروقه به مقر انتظامی هدایت شدند و تحت بازجویی‌های تخصصی قرار گرفتند. بازجویی‌های تخصصی از دو متهم دستگیرشده مشخص کرد که پلیس با یک باند مافیایی گوشی‌قاپی روبه‌رو شده است که از سرقت تا انتقال گوشی‌ها به کشور‌های همسایه نقش دارند.
نگهبان گفت: متهمان که چاره‌ای جز بیان حقیقت نداشتند، در حالی سهه عضو دیگر این باند را به پلیس معرفی کردند که پنج تن از مال‌باختگان هم با حضور در پلیس آگاهی ثامن آن‌ها را شناسایی و اعلام شکایت کردند.

وی افزود: در پی اعترافات متهمان، بلافاصله عملیات دستگیری اعضای دیگر باند با دستورات ویژه قاضی صالح (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) آغاز شد و کارآگاهان با چند عملیات جداگانه موفق شدند دو مرد و یک زن را در مناطق حاشیه شهر دستگیر کنند. همزمان با انتقال متهمان به پلیس آگاهی، مخفیگاه آنان نیز بازرسی شد و حدود ۴۰ دستگاه گوشی تلفن سرقتی به همراه چندین قبضه خنجر و کارد، دو عدد افشانه فلفل و دو دستگاه موتورسیکلت کشف شد که اعضای باند در سرقت و زورگیری‌ها از آن‌ها استفاده می‌کردند.

رئیس پلیس مشهد با اشاره به مواجهه حضوری تعدادی از مال‌باختگان و سارقان مذکور افزود: با توجه به مستندات موجود و بررسی‌های میدانی در صحنه‌های جرم، اعضای این باند مافیایی تاکنون به ۴۴ فقره گوشی‌قاپی در هسته مرکزی شهر اعتراف کرده‌اند، اما ریشه‌یابی این پرونده توسط کارآگاهان نشان می‌دهد که آن‌ها سرقت‌های بیشتری انجام داده‌اند، چرا که ادامه بررسی‌های نامحسوس پلیس به مالخران حرفه‌ای رسیده است که گوشی‌های سرقتی را از اعضای باند خریداری و از طریق مرز‌های شرقی به کشور‌های همسایه قاچاق می‌کنند که تحقیقات در این باره با دستورات قضایی وارد مرحله جدیدی شده است.
منبع: خراسان

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا