اقتصاد

بلاکچین ارز دیجیتال کاردانو چگونه عمل می‌کند؟

کاردانو (CARDANO) یک شبکه بلاکچین است که براساس گواه اثبات سهام (pos) طراحی شده. کاردانو یک بلاکچین نسل سوم بوده و رقیبی برای شبکه اتریوم2 محسوب می‌شود. پروژه کاردانو و رمزارز ADA از زمان تأسیس یعنی سال   2015 تا حالا هیاهوی زیادی در جامعه کریپتو ایجاد کرده است. پروژه کاردانو عمدتاً توسط شرکت فناوری IOHK که توسط چارلز هاسکینسون تأسیس شده و توسعه یافته است. اما کاردانو چیست و چه کاربردی دارد؟ کاردانو چه مسیری را طی می‌کند؟ تفاوت اصلی ارز دیجیتال کاردانو و اتریوم چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم و در مورد نحوه خرید کاردانو صحبت کنیم.

ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

در پاسخ به این سؤال که کادانو چست، می‌توانیم بگوییم کاردانو یک پروژه بلاکچین منبع باز و غیر متمرکز است. این پروژه برای آسان کردن تراکنش‌های همتا به همتا ایجاد شده است. ساختار کاردانو به گونه‌ای است که امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند در این شبکه را ایجاد کرده که این کار باعث مقیاس‌پذیرتر شدن این شبکه می‌شود. این موضوع همچنین امنیت آن را نیز حفظ می‌کند. کاردانو یک بلاکچین برای اهداف عمومی است، این برنامه توسط یک تیم متشکل از مهندسان، ریاضی‌دانان، دانشمندان و متخصصان تجارت در حال توسعه است. طبق گفته سازندگان کاردانو، معیار اصلی در طراحی آن، امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری آن است. کاردانو یک شبکه بلاکچین نسل سوم است و رمزارز آن آداADA  –  نامگذاری شده.

ارز دیجیتال آدا (ADA)

رمزارز بومی کاردانو، ارز دیجیتال آدا (ADA) است. توسعه کاردانو شامل چند قسمت تجاری است. (IOHK) توسعه پروتکل کاردانو را کنترل کرده و بر پروژه‌های آن نظارت می‌کند. (EMURGO) نیز مسؤل توسعه تجارت و پذیرفتن آن است. کاردانو در پی رفع بسیاری از مشکلات فعلی صنعت بلاکچین همانند موارد زیر ایجاد شده است:

 • جدا سازی لایه‌های محاسباتی و حسابداری
 • درست کردن سازوکار رأی‌گیری امن برای دارندگان توکن
 • استفاده از ریاضیات برای ایجاد امنیت و جلوگیری از حملات

ساز‌وکاری کلی که باید بی‌نهایت مقیاس‌پذیر باشد. هدف اصلی کاردانو این است خدماتی که به صورت فضای مالی سنتی ارائه می‌شود را به شیوه راه‌حل‌های جدید بلاکچین در دسترس همه افراد قرار دهد.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

کاردانو یک بلاکچین نسل سوم است که هدف آن رفع اختلالات مقیاس‌پذیری نسل یک (بیت‌کوین) و نسل دوم (اتریوم) است. از آنجایی که شبکه ویزا (visa) یک شبکه پذیرفته شده در تعاملات مالی فعلی جهان است، بر طبق اسناد و مستندات کاردانو خود را با ویزا مقایسه می‌کند. در ابتدای راه‌اندازی شبکه کاردانو این شبکه توانایی انجام 257 تراکنش در هر ثانیه را داشته و همچنین این عدد برای شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب حدود 4 و20 تراکنش است. با استفاده از برنامه‌هایی مثل هایدر (Hyder) که یک راه‌ چاره لایه دوم است، سرعت پردازش کاردانو به دو میلیون عدد تراکنش در هر ثانیه خواهد رسید! فلسفه کاردانو از مقایسه خودش با شبکه ویزا این است که این شبکه قابلیت تبدیل شدن به یک شبکه جهانی برای انجام تراکنش‌های مالی در آینده را خواهد داشت. راه‌حل لایه دوم کاردانو که معروف به هایدر (Hydra) است، برای رفع اختلالات مقیاس‌پذیری قابل استفاده است. راه‌حل این است که با اضافه کردن هر نود تازه به شبکه، توان عملیاتی آن زیاد شود. 

تیم اصلی پروژه کاردانو

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون که بنیانگذار اتریوم هم است ایده‌پردازی شده است. این سازمان در زوگ سوئیس بوده و هدف اصلی آن استانداردسازی، حفاظت و رایج کردن فناوری کاردانو است. با این که سازمان‌های زیادی با این پروژه در همکاری هستند، اما از اصلی‌ترین سازمان‌ها در اداره کردن کاردانو در کنار بنیاد کاردانو (IOHK) و (EMURGO) هستند؛  IOHk یک سازمان است که تأسیس‌کنندگان این سازمان هاسکینسون و جرمی وود هستند. هدف این سازمان ایجاد و بهبود امور مالی است. EMURGO نیز یک شرکت جهانی است که با ارائه دادن ایده‌های جدید و خلاقانه در پی پشتیبانی از شرکت‌های توسعه بلاک‌چین است. همچنین بنیاد کاردانو در حوزه‌های بلاکچین و ارز دیجیتال فعالیت دارد.    

نقشه کاردانو

پروژه کاردانو در سال2017 راه‌اندازی شد. کاردانو پنج گام مشخص برای بلاکچین خود تعیین کرده است که شامل بایرون، شلی، گوگن، باشو و ولتر است. اکنون کاردانو در حال گذراندن مرحله گوگن است. هارد فورک آلونزو یکی از مهم‌ترین آپدیت‌های شبکه کاردانو است. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارز دیجیتال کاردانو چیست این لینک را بخوانید.

مزایای ارز دیجیتال کاردانو

از جمله مزایای ارز دیجیتال کاردانو می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • در این شبکه چون تعداد محدودیت مقیاس پذیری وجود ندارد، با افزایش تعداد کاربران تعداد پردازش تراکنش‌ها نیز زیاد می‌شود
 • این شبکه قادر به اجرای قراردادهای هوشمند است.
 • شبکه کاردانو از امنیت زیادی برخوردار است، بنابراین احتمال هک شدن غیر ممکن بوده و تمام اطلاعات آن به‌صورت محرمانه نگهداری می‌شود.
 • سرعت انجام تراکنش‌ها در این شبکه بالا بوده و کارمزد آن نیز پایین است.
 • سیستم کاردانو به دلیل سازگاری با محیط زیست میزان برق مصرفی پایینی دارد.

حداکثر مقدار توکن‌های آدا برابر با 45 میلیارد واحد است. آدا به‌عنوان ارز دیجیتال بومی شبکه کاردانو برای جامعه کریپتو اهمیت زیادی داشته و از محبوبیت بالایی برخوردار است. البته پروژه‌های دیگری نیز با قابلیت‌های کاردانو به میدان آمده‌اند که کار را برای کاردانو سخت می‌کنند. باید ببینیم در نهایت کاردانو چگونه جایگاه خود را حفظ می‌کند!!

در چه صرافی‌هایی می‌توان آدا خرید و فروش کرد؟

شما به سادگی می‌توانید برای خرید کاردانو از بیت پین اقدام کنید. کافی است که در سایت بیت پین ثبت نام و در سریعترین زمان ممکن برای خرید رمزارز آدا، سفارش خود را ثبت کنید.

کاربردهای ارز دیجیتال آد در شبکه کاردانو چیست؟

کوین آدا قابلیت این را دارد که به انتقال ارزش به روش مشابه که اکنون از پول نقد استفاده می‌کنیم استفاده شود. این تفاوت زیادی با ارزهایی چون بیت‌کوین و اتریوم ندارد؛ اما رمزارز آدا قابلیت‌های دیگری نیز دارد. یکی از اصول اساسی در کاردانو پروتکل اجماع (Pos) آن است. افرادی که آدا خود را در بلاکچین کاردانو استیک می‌کنند، به ازای این کار رمزارز کاردانو دریافت پاداش می‌گیرند. ارز دیجیتال آدا قابلیت استفاده در رأی‌گیری این سیستم را نیز دارد. به طوری‌که دارندگان آدا می‌توانند در اداره شبکه کاردانو نقش داشته باشند. توسعه‌دهندگان از رمزارز آدا برای ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند.

کاردانو با چه پروژهایی  همکاری کرده است؟

 از جمله پروژه‌هایی که کاردانو با آن‌ها همکاری داشته، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • همکاری کاردانو با چین‌لینک
 • همکاری با بنیاد کوینفرم
 • همکاری با دی سی اسپارک
 • همکاری با orion 

طبق گفته‌های چارلز هاسکینسون، «این همکاری‌ها باعث می‌شود که کاردانو به تمام بازارهای ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشد. کاربران قادر هستند تا از این طریق به‌صورت کاملاً غیر متمرکز به نقدینگی صرافی‌های متمرکز دسترسی پیدا کنند.»

پیش بینی ارز دیجیتال کاردانو در آینده

با توجه به تیم قوی و توسعه آکادمیک و پیوسته کاردانو، می‌توان به این نتیجه رسید که این پروژه آینده خوبی داشته باشد. اما نمی‌توان در مورد هیچ پروژه‌ای نظر قطعی داد.

چگونه ارز دیجیتال کاردانو را خریداری کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال کاردانو و سایر ارزهای دیجیتال باید به صرافی‌های آنلاین مراجعه کرد. صرافی‌های آنلاین هم نمونه خارجی دارد و هم نمونه‌های ایرانی دارد که خرید در صرافی‌های ایرانی به نسبت صرافی‌های خارجی آسان‌تر است. چراکه به دلیل وجود تحریم‌، کاربران ایرانی برای فعالیت در صرافی‌های خارجی محدودیت دارند. صرافی بیت پین یکی از صرافی‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا ارز دیجیتال کاردانو بخرید.

خرید کاردانو با حداقل سرمایه در «بیت پین»

بیت پین یکی از صرافی‌های معتبر و محبوب ایرانی است که امکانات زیادی دارد؛ به طوری که بیشتر تریدرهای ایرانی از این بستر برای معاملات خود استفاده می‌کنند. با حداقل سرمایه 100 هزار تومان می‌توانید خرید کاردانو در بیت پین را انجام دهید. این در حالی است که اگر بخواهید در جای دیگری کاردانو بخرید، باید مبلغ بیشتری را سرمایه‌گذاری کنید!

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا