سیاست

تشکیل سه فرماندهی اقیانوسی/ناوگان ارتش به سمت تنگه پاناما حرکت می کند

آفتاب‌‌نیوز :

دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز در اولین همایش ملی تمدن دریایی در مسیر پیشرفت اظهار داشت: ما در حوزه دریایی فرصت بسیار خوبی برای پیشرفت کشور داریم و می توانیم از یک ظرفیت از این موهبت استفاده کنیم. اقتصاد را به ظرفیت تمدنی تبدیل کرد. امروز استفاده از دریا برای ما یک مزیت ژئوپلیتیکی است و کسانی که این ظرفیت را ندارند دچار خفقان ژئوپلیتیکی هستند.

دریادار ایرانی ادامه داد: ناوگان دریایی ما تا امروز در تمامی تنگه‌های راهبردی دنیا بجز دو تنگه حضور داشته که امسال به یکی از دو تنگه باقیمانده خواهیم رفت و همچنین درحال برنامه ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های دریایی نیازمند نگاه ویژه همه مسئولان دریایی کشور است. اقداماتی که امروز در نیروی دریایی ارتش صورت گرفته بدون همراهی جامعه نخبگانی، شرکت‌های دانش بنیان و وزارت دفاع میسر نمی‌شد و امروز این ظرفیت در خدمت پیشرفت کشور قرار دارد.

وی عنوان کرد: ما خیلی زودتر از اروپایی‌ها دریانوردی را شروع کردیم و دوباره این تمدن دریایی قابل احیا شدن است. امروز نیاز داریم تا حضور دریایی خودمان را قدرتمندتر کنیم و می‌توانیم بگوییم در حوزه علمی هیچ مشکلی برای رشد در این زمینه وجود ندارد، اما بیشتر این ظرفیت در حوزه نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سایر بخش‌ها نیز باید در این حوزه تلاش بیشتری کنند.

دریادار ایرانی اظهار داشت: برخی قوانین دست و پاگیر در حوزه اقتصاد دریایی وجود دارد و این موضوع مشکلاتی را برای دستگاه‌ها ایجاد کرده که باید این مشکل حل شود.

تشکیل سه فرماندهی اقیانوسی

وی گفت: در تمدن نوین اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب سهم و نقش آفرینی ارگان‌های دریایی می‌تواند بسیار موثر و حتی تاریخ ساز باشد. ما باید برای ساخت ایران بزرگ جهاد بزرگی هم انجام دهیم و این موضوعی است که رهبر انقلاب هم در بیانیه گام دوم به آن تاکید کرده اند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: برای رسیدن به تمدن نوین ایرانی اسلامی باید از ظرفیت‌های دریا استفاده کنیم. امروز همرزمان من در حال نزدیک شدن به سواحل قاره آمریکا هستند، در حال به نمایش گذاشتن جلوه‌هایی از اقتدار ایران عزیز هستند و ما به عنوان ویترین مردم عزیز کشورمان برای اولین مرتبه در اقیانوس آرام حضور پیدا کردیم. البته در این مسیر استرالیا و فرانسوی‌ها تهدیداتی برای ما ایجاد کردند و سعی کردند از قوانینی که خودشان برای عبور از سواحلشان مصوب کرده بودند تخطی کنند که با اقتدار و براساس قانون جواب آن‌ها را دادیم.

وی تصریح کرد: استراتژی دریایی پایه‌ای برای استراتژی بزرگ ملی است و استراتژی دریایی در جهت پیشبرد همه منافع ملی است.

دریادار ایرانی گفت: سه فرماندهی اقیانوسی شامل فرماندهی اقیانوس هند، فرماندهی اقیانوس آرام و فرماندهی اقیانوس اطلس تشکیل داده ایم که امروز در اقیانوس‌های هند و اطلس حضور داریم و به زودی در اقیانوس آرام هم حضور پیدا می‌کنیم. تجهیزاتی که در آینده به نیروی دریایی ملحق می‌شود در راستای ماموریت این سه فرماندهی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی بازوی حکمرانی کشور در اقیانوس‌ها است و نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است که کار ویژه‌های آن حوزه کلان و راهبردی کشور را متاثر می‌کند. در ناحیه اقدامات این نیرو در سیاست‌های کلان ملی اثر گذار است.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا