ورزش

تکواندو قهرمانی جهان؛ صعود سلیمی به یک هشتم با شکست

بیست و ششمین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان امروز با پیروزی درخشان نماینده ایران در سالن کریستال هال در باکو پیگیری شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اختصاصی مسابقات، در این رقابت‌ها تکواندوکاران روسیه با پرچم فدراسیون جهانی در مسابقات حضور دارند.

نتایج و برنامه نمایندگان ایران به این شرح است: 

مردان:
۸۰- کیلوگرم: 
مهران برخورداری امروز در دور اول با انصراف جروم براون از ترینیداد و توباگو برنده معرفی شد و در دور یک شانزدهم نهایی ۰ – ۲ از شکرت سالایف از ازبکستان شکست خورد و حذف شد.

۸۷- کیلوگرم: 
آرین سلیمی امروز پس از استراحت در دور اول، در دور یک شانزدهم نهایی مبارزه‌ای دشوار ۲ – ۱ از سد رائول مارتینس قهرمان سابق جایزه بزرگ جهان گذشت.

سلیمی در دور یک هشتم نهایی با برنده دیدار برایان سالازار از مکزیک و سیدو گبان از ساحل عاج دیدار می‌کند.

پیش از این در وزن ۵۸- کیلوگرم علیرضا حسین پور در دور سوم حذف شد و در ۶۸- کیلوگرم متین رضایی به مدال برنز رسید.

زنان: 

۴۹- کیلوگرم: 
غزل سلطانی در دور اول ۱ – ۲ از جانا خطاب از مصر شکست خورد و حذف شد.
پیش از این در وزن ۵۷- کیلوگرم تینا مدانلو و در وزن ۶۷- کیلوگرم زینب اسماعیلی در دور نخست حذف شدند. در وزن ۷۳- کیلوگرم زهرا پوراسماعیلی در دور یک شانزدهم نهایی از دور رقابت‌ها کنار رفت.

رده بندی مدالی پایان روز سوم: (مجموع مردان و زنان)
۱- فرانسه ۲ طلا – نقره – برنز
۲- انگلیس ۱، ۱ – 
۲- کره جنوبی ۱، ۱ – 
۴- مجارستان ۱ – – 

۷- ایران، برزیل، کرواسی، ساحل عاج، نروژ، اسپانیا، ترکیه و ازبکستان با یک برنز

تاکنون ۱۴ کشور مدال کسب کرده اند.

در دوره قبل در سال ۲۰۲۲ در رده بندی مدالی تیم مکزیک با ۳ طلا، ۱ نقره و ۲ برنز قهرمان شد و تیم‌های چین با ۲ طلا، ۳ نقره و یک برنز دوم و کره جنوبی با ۲ طلا، ۲ نقره و یک برنز سوم شدند. تیم ایران با ۳ برنز در رده هجدهم قرار گرفت. در رده بندی امتیازی مردان تیم‌های کره جنوبی، اسپانیا و مکزیک و در بخش زنان تیم‌های مکزیک، چین و صربستان اول تا سوم شدند.

در رقابت‌های تکواندو قهرمانی جهان که از سال ۱۹۷۳ سابقه برگزاری دارد و هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، در بخش مردان تیم کره جنوبی با ۲۳ قهرمانی رکورددار است و ایران نیز دو بار در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ قهرمان جهان شد. در بخش زنان تیم کره جنوبی با ۱۵ قهرمانی رکورددار است و چین و مکزیک یک بار قهرمان شدند.

در مجموع تمام ادوار مردان و زنان کره جنوبی با کسب ۱۷۳ مدال طلا، ۳۴ نقره و ۳۷ برنز در صدر است و اسپانیا با ۲۳ طلا، ۲۸ نقره و ۶۵ برنز در رده دوم و تایوان با ۱۵ طلا، ۲۸ نقره و ۴۰ برنز سوم هستند. ایران با ۱۴ طلا ۲۱ نقره و ۲۵ برنز در رده ششم تمام ادوار قرار دارد.

در سال ۲۰۲۱ مسابقات در ووشی چین به علت شیوع بیماری کرونا برگزار نشد.

در بخش انفرادی مردان استیون لوپس از آمریکا با کسب ۵ مدال طلا و چوی یئون هو از کره جنوبی با ۴ مدال طلا پرافتخارترین هستند. در بخش زنان نیز بریگیت یاگو از اسپانیا با ۳ طلا ۲ نقره و یک برنز پرمدال‌ترین قهرمان تاریخ است.

رقابت‌های دوره آتی سال ۲۰۲۵ به میزبانی شهر ووشی در چین برگزار خواهد شد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا