اقتصاد

خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس موضوع افزایش قیمت دنا پلاس‌ِ ایران خودرو، این روزها به شدت مورد انتقاد خریداران قرار گرفته است‌‌.

در این راستا متقاضیان خودروی دنا پلاس، با ثبت پویشی در فارسِ من، خواستار پیگیری در این‌باره از سوی خبرگزاری فارس شده‌اند.

امروز متقاضایان این خودرو با تجمع‌ مقابل مرکز ملی رقابت مجددا مطالبه خود را بیان کردند و انتظار دارند‌ مسئولان مانع افزایش قیمت این خودرو که قیمت مصوب آن توسط شورای رقابت اعلام شده است، شوند و ‌اجازه ندهند‌ خودروساز پول اضافه‌ای‌ از مردم دریافت کند. 

‌پس از اعلام فهرست پیوست مصوبه جلسه 574 شورای رقابت، کاهش قیمت تعیین شده برای این خودرو که در ردیف یک جدول زیر آمده است، 438.613.943 ریال تعیین شده است، ا‌ما شرکت ایران خودرو به جای کاهش قیمت این محصول، قیمت آن را در فهرست جدید خود افزایش داد‌ و اکنون این محصول را به قیمت 4.100.012.484 به مشتریان عرضه می‌کند. 

 

 

این افزایش قیمت در حالی از سوی ایران‌خودرو اعمال می‌شود که به گفته متقاضیان خودرو دنا پلاس، قیمت این خودرو قبلا براساس مصوبه شورای رقابت  مصوب شده بود و در فهرست منتشر شده قیمت خودروهای داخلی در فروردین ماه 1402 قیمت دنا پلاس 2.184.374.389 ریال تعیین شده بود که باید با کاهش 438.613.943 تومانی به اضافه هزینه‌های مالیات، بیمه و عوارض حداکثر قیمت تعیین شده برای این خودرو باید 3.100.000.000 میلیون ریال  تعیین می‌شد. 

قیمت مصوب خودروهای تولید داخل براساس مصوبه فروردین ماه شورای رقابت

 

* مطالبه متقاضیان دناپلاس در تجمع امروز چه بود

همان‌طور که گفته شد متقاضیان دنا پلاس ‌با شیوه‌های مختلف‌ مطالبه خود را در موضوع کاهش قیمت این خودرو بیان کرده‌اند و امروز در تجمعی مقابل مرکز ملی رقابت، از مسئولان شورای رقابت خواستند که به این موضوع رسیدگی شود.

امروز حدود 30 تا 40 نفر از متقاضیان خودرو دنا پلاس به نمایندگی از سوی سایر خریداران مقابل مرکز ملی رقابت حضور یافتند و با در دست داشتن پلاکاردهایی‌ اعتراض خود را به افزایش قیمت این خودرو بیان کردند. 

‌یکی از این تجمع‌کنندگان به‌ خبرنگار فارس گفت: بعد از اعلام افزایش قیمت خودروها در فروردین ماه امسال مقرر شد این خودرو در نهایت به قیمت حدود  3.100.000.000 ریال به مصرف‌کننده تحویل داده شود اما به تازگی در اقدامی غیرقابل انتظار، شرکت ایران خودرو قیمت این محصول را به 4.100.000.000 تومان افزایش داده است، ‌یعنی متقاضیان برای تحویل این خودرو باید 1.000.000.000 ریال بیشتر از آنچه که مقرر شده بود‌، پرداخت کنند. 

یکی دیگر از متقاضایان ‌ دنا پلاس در گفت‌ وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: واقعا پرداخت این مبلغ اضافه برای من و سایر افرادی که اکنون در این تجمع حاضر هستیم و همچنین سایر خریداران امکان‌پذیر نیست، اغلب کسانی که برای خرید این قبیل خودروها اقدام می‌کنند پول این خودرو را از طریق دریافت وام تامین می‌کنند و یا برای تأمین وجه خودرو، مجبور می‌شوند طلای همسر یا طلای اعضای خانواده را بفروشند، در مجموع تأمین اضافه وجه برای ما بسیار سخت است. 

جمع مصاحبه‌کنندگان که‌ شلوغ‌تر شد، یکی دیگر از متقاضیان دناپلاس می‌گفت‌: ‌واقعا این کار خودروسازان در مورد شیوه قیمت‌گذاری درست نیست، قیمت خودروها از ابتدا و قبل از ثبت‌نام خریداران باید تعیین شود که موجب مشکلات برای خریداران نشود. با این روش  تحقق شعار سال مبنی بر مهار تورم امکان‌پذیر نیست.  

 

‌در حال مصاحبه با‌ متقاضیان، اغلب حضار مایل بودند درد دل خود را بیان کنند، ‌هر کدام به نوعی سعی می‌کردند‌ مطالبشان را بیان کنند، یکی از افراد حاضر در این جمع می‌گفت:‌‌ ما رفتیم اعتراضمان را در رابطه با افزایش قیمت این خودرو به خودروساز هم اعلام کرده‌ایم که در جواب به ما گفتند که اگر از قیمت این خودرو ناراضی هستید، مجبور به خرید نیستید و از خرید انصراف دهید.

* خریدار دنا پلاس: خودروساز منتظر انصراف خریداران است تا خودروهایش را در بورس عرضه کند

یکی دیگر از متقاضیان دناپلاس به فارس می‌گفت: خودروساز می‌خواهد ما از خرید انصراف دهیم تا خودرو را در بورس با قیمت بیشتری عرضه کند، این کار خودروساز تخلف و کلاهبردای است، دلالان سر مردم کلاه می‌گذارند و خودروسازان هم همین کار را می‌کند و سر مردم کلاه می‌گذارد، تکلیف ما مردم عادی چیست؟ چه باید بکنیم؟ 

در میان این جمع 30 تا 40 نفره، چند نفر از بانوان هم حضور داشتند، ‌یکی از این بانوان می‌‌گفت: هیچ کس در‌ رابطه با افزایش قیمت دنا پلاس پاسخگوی ما نیست، با ایران خودرو تماس می‌گیریم، در جواب به ما می‌گویند که شورای رقابت قیمت این خودرو را مصوب کرده است و ما نیز براساس مصوبه شورای رقابت قیمت جدید دنا پلاس را اعلام کرده‌ایم، امروز هم آمد‌ه‌ایم اینجا و مقابل مرکز ملی رقابت تجمع کرده‌ایم تا بالاخره جوابی از شورای رقابت بگیریم، الان هم سه نفر از نمایندگان ما به دعوت روابط عمومی این مرکز وارد ساختمان شده‌اند و در حال گفت‌وگو با مدیر مرکز ملی رقابت هستند که منتظر هستیم پاسخ این مرکز را به ما منتقل کنند، امیدوار هستیم به نتیجه‌ای در این رابطه برسیم. 

* نماینده متقاضیان ‌دنا پلاس: شورای رقابت در کنار مردم است

در ادامه با هماهنگی سپهر دادجوی توکلی، ‌مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، به همراه نمایندگان مطالبه‌کنندگان، وارد مرکز ملی رقابت شدیم.

مطالبه متقاضایان دناپلاس مجددا در این جلسه از سوی نمایندگان آنها اعلام شد، آنها می‌گفتند شورای رقابت به موضوع افزایش قیمت خودروی دنا پلاس ورود کند و خودروساز را مجبور سازد که قیمت این خودرو را براساس مصوبه شورای رقابت عرضه کند. 

یکی از نمایندگان تجمع‌کنندگان بیان داشت: به نمایندگی از تجمع‌کنندگان اعلام می‌کنم که ما شورای رقابت را در کنار خودمان می‌بینیم و هیچ گونه ابهامی در این باره نداریم و لذا از شما به عنوان مقام مسئول در شورای رقابت می‌خواهیم که به خودروساز اجازه ندهید که گران‌فروشی کند و با عناوینی نظیر تغییر کلاس خودرو و اضافه کردن آپشن و غیره، پول اضافه و هنگفتی را از مشتریان خود دریافت کند. 

‌وی اظهار داشت: خودروساز اعلام کرده که خودرو پایه 70323 خودرو با شماره کلاس 70408 است و لذا براساس قیمت خودرو 70408 که معلوم نیست قیمت آن چگونه و چطور تعیین شده اعلام کرد‌ه است که خودرو 70323 براساس مصوبه جدید شورای رقابت باید به قیمت 4.100.000.000 ریال فروخته شود و این در حالی است که خودرو دنا پلاس پایه در فهرست منتشر شده قیمت‌های ایران خودرو دارای کد 70317 است و بهای کارخانه‌ای این خودرو در لیست مذکور 2.814.374.389 ریال تعیین شده است.

* نماینده متقاضیان دنا پلاس: خودروساز دنا پلاس را 100 میلیون تومان گران‌تر کرده است

به گفته یکی دیگر از نمایندگان تجمع‌کنندگان، ‌براساس مصوبه  جدید شورای رقابت که در مورخ 16 خرداد منتشر شده باید مبلغ 438.613.943 از قیمت دنا پلاس کسر و به اضافه مالیات و غیره قیمت جدیدی برای خودرو اعلام شود که حداکثر می‌تواند 3.100.000.000 میلیون تومان باشد اما اکنون خودروساز 1.000.000.000 ریال از خریدار بیشتر مطالبه می‌کند. 

دیگر نماینده متقاضیان دناپلاس هم می‌گفت:‌‌ خودروساز با اعلام کد کلاس‌های متنوع در تلاش است تا همه را گمراه سازد در حالی که براساس اسناد موجود کد کلاس خودرو دنا پلاس پایه 70317 است و لذا قیمت جدید خودرو دنا پلاس رینگ فولادی اکسل کاسه‌ای با کد 70323 باید براساس قیمت پایه 70317 تعیین شود. 

 

همزمان دیگر نماینده متقاضیان گفت‌ تعدادی از حاضر در این تجمع از شهرستان برای احقاق حقشان به تهران آمده‌اند، در اینجا حاضر شده‌ایم تا شورای رقابت حق ما را از خودروسازان بگیرد ما به نمایندگی از حاضران در این تجمع و 12 هزار نفری که برای این خودرو ثبت‌نام کرده‌اند، از مسئولان شورای رقابت می‌خواهیم که به این موضوع رسیدگی کنند‌، متاسفانه ایران خودرو بلافاصله بعد از اعلام فهرست جدید در مورخ 16 خرداد، به خریداران فراخوان داده و تا مورخ 6 تیرماه 1402 به خریداران فرصت داده تا‌ 4.100.000.000 ریال را برای خرید خودرو به حساب خودروساز واریز کنند و اگر متقاضیان این وجه را تا تاریخ تعیین شده واریز نکنند به منزله انصراف از خرید است و لذا بعد از این همه معطلی و دردسر نمی‌توانند خودروی خود را خریداری کنند. 

* شورای رقابت: در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطالبه متقاضیان دناپلاس را پیگیری می‌کنیم

در ادامه جلسه،‌ سپهر دادجوی توکلی، مدیر مرکز ملی رقابت به حضار گفت: ‌شورای رقابت با توجه به ثبت شکایت بسیار زیاد خریداران دنا پلاس و همچنین حضور تعدادی از این خریداران در مقابل مرکز ملی رقابت و همچنین پیگیری در رسانه، موضوع را در شورای رقابت پیگیری می‌کند، قطعا محاسبات سازمان حمایت و نیز قیمت‌گذاری و نحوه فروش ایران خودرو در خصوص خودرو دنا پلاس‌ ‌براساس مصوبه 543 که وظیفه نظارت و بررسی در خصوص دستورالعمل تنظیم بازار خودرو را نیز برای شورای قابت متصور شده است، به سرعت و با حساسیت و دقت بیشتری انجام خواهد شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به استیفای حق مردم مبادرت خواهد کرد.‌

‌توکلی در ادامه در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس، در این‌باره گفت: مطالبه مردمی درباره قیمت دنا پلاس قطعا در یکی از جلسات هفته جاری شورای رقابت بررسی می‌شود و نتیجه اعلام خواهد شد. 

در ادامه نمایندگان تجمع‌کنندگان‌ به سراغ تجمع‌کنندگان مقابل شورای رقابت رفتند و‌ نتایج جلسه را به سایرین توضیح دادند. 

بنابراین گزارش پویش ثبت شده در خبرگزاری فارس با عنوان «اصلاح قیمت دنا پلاس بر اساس مصوبه 574 شورای رقابت» تاکنون بیش از 10 هزار امضا ‌دارد.

پایان پیام/ 

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا