اقتصاد

رشد اقتصادی بدون ثبات امکان پذیر نیست

 منظور گفت: امسال باتوجه به اینکه بتوانیم تورم را مهار کنیم و هم این که بتوانید رشد را افزایش دهیم سال ویژه ای است و باتوجه به شعار سال مسئولیت برای تیم اقتصادی کشور بیشتر است.

او می گوید: تجربه دنیا نشان می دهد رشد در فضای ثبات رخ می دهد، تمام تلاش ما در دولت و بخش های مرتبط در این‌ جهت باشد که مساله تورم و کنترل قیمت ها را به نقطه مطلوب برسیم ‌کار آغاز شده و ۱۹ اقدام را ابلاغ کردیم. قطعا بنا داریم این مجموعه اقدامات ساماندهی و اجرا شود.

به گفته منظور، تلاش می کنیم با ثباتی که در بازار ارز ایجاد می شود لنگر انتظارات تورمی را مدیریت کنیم ،متاسفانه بر اساس برخی سیاست گذاری های نامناسب و شرطی شدن مردم نسبت به بازار ارز شاهد هستیم انتظارات تورمی بازار ارز را تخریب و از بازار ارز تاثیر می گیرد. در این راستا تلاش می کنیم علامت دهی بازار ارز را به سمت بازار رسمی ببریم. اینکه یک بازار کم عمق در فضای مجازی نرخ ارز کشور را تعیین و علامت دهی کند نشانه نهاد سازی نادرست باید با تدابیر عالمانه و اجزای درست به برقرار ثبات و اقتصاد کشور باز گردیم ، اگر ثبات به اقتصاد باز گردد رشد هم شکل می گیرد چراکه رشد اقتصادی بدون ثبات امکان پذیر نیست سرمایه گذار باید اقتصاد را پیش بینی کند.

او گفت: یکی از مسائل مهم ناترازی بودجه دولت است این ناترازی با شکل های مختلف در بخش های اقتصاد ظاهر می شود نمونه اصلی آن افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی است تلاش کردیم حتی استفاده از تنخواه بانک مرکزی را در بودجه کاهش دهیم طبیعی است حتی فروش اوراق توسط دولت با چند حلقه به پایه پولی اضافه می‌شود.

این مقام مسئول می گوید: هدف گذاری می کنیم تا پایان برنامه هفتم ۸۰ درصد هزینه دولت با مالیات تامین شود این نسبت اکنون به حدود ۵۰ درصد رسیده و دو سال پیش این نسبت ۳۵ درصد بوده است. انتطار ما از نظام بانک این‌ است که رونق در اقتصاد به ویژه مسائل خرد رقم بخورد. متاسفانه نظام تامین مالی بانک پایه است حرکت به سمت بازار سرمایه و بدهی یکی از رویکردهایی است که باید به سمت آن برویم. 

منظور گفت: در یک سال گذشته تعداد زیادی از طرح ها به بهره برداری رسیده است تلاش خواهیم کرد تا پایان سال بخشی از طرح های کلان به بهره برداری برسد در برنامه هفتم اختیارات ویژه ای را به بانک مرکزی داده ایم بانک های ما باید انضباط را جدی بگیرند بخشی از دلایل بی انضباطی بانک ها به سیاست های ما باز می گردد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا