دانش و تکنولوژی

زیان‌دهی چند میلیارد دلاری سامسونگ در زمینه تراشه طی سال 2023

اگرچه سامسونگ با عرضه سری گلکسی S23 و استقبال فوق‌العاده مشتریان از آنها شروع بسیار خوبی برای سال 2023 داشته است؛ اما در بخش تراشه‌های تجاری، این شرکت در موقعیت دشواری قرار دارد.

آخرین گزارش منتشر شده نشان می‌دهد که کسب‌وکار نیمه‌هادی سامسونگ الکترونیکس با زیان‌دهی چند میلیارد دلاری مواجه است. این واحد تنها در 2 ماهه نخست سال 2023 (ماه‌های ژانویه و فوریه) حدودا 3 تریلیون وون کره (تقریبا 2 میلیارد دلار) زیان‌دهی داشته است.

موضوع نگران‌کننده‌تر اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها این روند زیان‌دهی در 3 ماهه نخست سال جاری میلادی نیز تداوم خواهد داشت. به گفته خبرگزاری KoreaJoongAngDaily انتظار می‌رود که زیان عملیاتی سامسونگ تا پایان 3 ماهه نخست سال 2023 به 4 تریلیون وون (تقریبا 3 میلیارد دلار) برسد.

 

این موضوع نشانه خوبی برای غول کره‌ای به‌شمار نرفته و واحد تولید نیمه‌هادی سامسونگ برای نخستین بار پس از 3 ماهه چهارم سال 2008 در وضعیت زیان‌ده قرار گرفته است. این پدیده از رکود در اقتصاد جهانی ناشی می‌شود.

این رو هم بخون:

سامسونگ الکترونیکس برای ادامه سرمایه‌گذاری خود در زمینه نیمه‌هادی‌ها 20 تریلیون وون وام گرفته است. بر اساس اعلام یک منبع صنعتی، واحد نیمه‌هادی سامسونگ از کسب‌وکار تولید تراشه تشکیل شده و این قسمت در وضعیت سودآور قرار دارد. اما واحد تولید تراشه‌های قراردادی آنقدر بزرگ نیست که زیان‌های هنگفت ناشی از تجارت حافظه را کاهش دهد. بر این اساس زیان‌دهی حداقل 2 تریلیون وون برای واحد Device Solution (DS) امری اجتناب‌ناپذیر است.

کاهش شدید قیمت نیمه‌هادی‌ها بر عملکرد سامسونگ تاثیرگذار بوده و در پایان سال 2022 شوکی جدی را به این شرکت وارد کرد. میزان سود عملیاتی کلی سامسونگ در سال 2022 معادل 43.4 تریلیون وون بود و در این میان، تجارت نیمه‌هادی سامسونگ سود عملیاتی 23.8 تریلیون وون را به نام خود ثبت کرد.

از جنبه آمار 3 ماهه نیز سود عملیاتی کسب‌وکار نیمه‌هادی سامسونگ در 3 ماهه اول، دوم و سوم سال 2022 به‌ترتیب برابر با 8.5 تریلیون وون (تقریبا 6 میلیارد دلار)، 9.9 تریلیون وون (تقریبا 7.5 میلیارد دلار) و 5.12 تریلیون وون (تقریبا 3.8 میلیارد دلار) بود. میزان سودآوری در 3 ماهه چهارم سال 2022 به شدت کاهش یافت و سود عملیاتی 270 میلیارد وونی سامسونگ طی این دوره از افت 97 درصدی در طول سال حکایت داشت.

بر اساس گزارش‌ها سامسونگ الکترونیکس به منظور ادامه تامین مالی واحد نیمه‌هادی خود از سامسونگ دیسپلی مبلغ 20 تریلیون وون (تقریبا 16 میلیارد دلار) وام گرفته است. بعلاوه کمپانی اذعان کرده که همانند سال گذشته و بدون توسل به کاهش تولید نیمه‌هادی‌ها، سهم مخارج سرمایه‌ای خود را حفظ خواهد کرد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا