سلامت

سرطان روده بزرگ؛ سومین علت مرگ‌ومیر‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر امیر پاشا طباییان-فوق تخصص گوارش وکبد و عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران بیان کرد: در حال حاضر سرطان روده بزرگ به عنوان سومین علت شایع مرگ در هر دو گروه مردان و زنان است که سیر صعودی دارد.

طباییان با بیان این نکته که بهترین روش غربالگری از سن 50 سالگی، کولونوسکوپی است، افزود: در برخی کشورها، این سن را به 45 سالگی کاهش دادند، بنابراین همه افراد باید تست کولونوسکوپی را انجام دهند، هر چند که وجود خون مخفی در مدفوع هم یکی از راه‌های شناسایی بیماری است ولی انجام کولونوسکوپی ضروری است.

وی تصریح کرد: هر چه در این چرخه شناسایی، محدودیت ایجاد کنیم، دسترسی افراد به کولونوسکوپی محدود می شود و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد؛ بنابراین باید این فرایند تسهیل شود.

طباییان افزود: کولونوسکوپی کامل روده بزرگ فقط از طریق کولونوسکوپی امکان پذیر است که زیر نظر متخصص گوارش و کبد انجام می شود. یک سری الزامات برای انجام کولونوسکوپی در مطب لازم است و باید فضا و تجهیزات مناسب این عمل در مطب‌ها فراهم شود.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران خاطر نشان کرد: برای انجام کولونوسکوپی حتما نیازی به وجود بیهوشی نیست و در اکثر کشورها، بیش از دو سوم کولونوسکوپی‌ها بدون حضور متخصص بیهوشی و بدون تجویز هر آرامش بخشی در حال انجام است. البته مشخص است که در مورد موارد خاص که نیاز به بیهوشی در زمان انجام کولونوسکوپی باشد این عمل در بیمارستان یا کلینیک باید انجام شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: احتمال وجود عوارض در بیهوشی کامل حین عمل کونولوسکوپی بیشتر است، چون بیمار احساس درد ندارد و احتمال پارگی روده وجود دارد؛ بنابراین بهتر است بیمار در این زمان هوشیاری سطحی داشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی نظام پزشکی تهران بزرگ، وی با اشاره به این مطلب که پیشنهاد ممنوعیت کولونوسکوپی در مطب به علت تضاد منافع برخی افراد در دوره قبل ابلاغ شد، افزود: در سال 97 به پیشنهاد انجمن گوارش و کبد، انجام کولونوسکوپی در مطب ممنوع شد و در سال 98 هم معاون درمان وقت وزارت بهداشت این موضوع را ابلاغ کرد ولی با توجه به مشکلات پیش آمده و اعتراض متخصصان گوارش و کبد، مصوبه قبلی لغو و شرایطی برای انجام کولونوسکوپی در مطب اعلام شد.

طباییان گفت: در خیلی از شهرستانها و شهرها کلینیک و بیمارستانی برای انجام این خدمت وجود ندارد و حتی در شهرهای بزرگ، افراد دسترسی آسان برای این مورد را ندارند، بنابراین چاره نیست جز اینکه کولونوسکوپی در مطب انجام شود و باید توجه داشت انجام کولونوسکوپی در شرایط خاص با بیهوشی در بیمارستان یا کلینیک باید بر اساس شرایط استاندارد انجام پذیرد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا