دانش و تکنولوژی

سیستم پدیده کندانس + بررسی موارد کابرد در صنعت

مخزن میعانات مخزنی در موتور خانه بخار است که برای جمع آوری و ذخیره آب برگشتی حاصل از تقطیر بخار در قسمت تبادل حرارت استفاده می شود. این دستگاه یک منبع پشتیبان برای دیگ در هنگام قطع آب است. آب ذخیره شده برای سیستم از این مخزن و پدیده چگالش تامین می شود. ترکیب منبع ذخیره آب با پدیده تراکم باعث ایجاد شوک های حرارتی هواکش می شود. قطعه میعانات همیشه در زیر دیگ و در واحدهای بدون هواگیر نصب می شود، در صورت کافی بودن میعانات از نظر فشار، دما و زهکشی می تواند به عنوان پمپ تغذیه عمل کند. معمولا ظرفیت این قسمت برابر با میزان بخار خروجی در ساعت می باشد. با ما همراه باشید تا نحوه محاسبه چگالش و اهمیت عایق بندی سیستم های تراکم و کانال های پیش عایق شده را بررسی کنیم.

پدیده چگالش و کندانسور چیست؟

مخزن میعانات گازی به شکل مستطیل با حداکثر حجم نسبت به سطح پایین ساخته شده است. اساساً یک محفظه مخزن است که برای ذخیره و جمع آوری آب مقطر با بخار در یک مبدل حرارتی استفاده می شود. این منبع در هنگام قطع آب به عنوان منبع ذخیره در نظر گرفته می شود.

آب مورد استفاده در سیستم نیازی به تصفیه، ته نشینی یا حرارت ندارد، زیرا کل تخلیه انرژی بخار در انتهای خط توسط تله بخار متراکم شده و سپس به چرخه تولید بخار باز می گردد. آبی که برمی گردد تحت فشار زیاد است، بنابراین این آب باید وارد محفظه جداگانه ای به نام کندانسور تحت فشار شود.

به طور کلی دستگاهی که امکان تشکیل، انتقال و ذخیره آب میعانات را فراهم می کند، سیستم میعانات نامیده می شود. این فرآیند دارای اجزای بسیاری است. تله بخار، لوله های انتقال میعانات، مخازن و مبدل های حرارتی در سیستم های میعانات گازی استفاده می شود. از قسمت های مختلف این سیستم می توان به پمپ های مکانیکی یا الکتریکی اشاره کرد که برای افزایش اختلاف فشار و جابجایی مواد استفاده می شود.

لازم به ذکر است که سیستم های تراکم به دو صورت ساخته می شوند. این سیستم ممکن است تحت فشار یا باز باشد، با تفاوت های جزئی بین دو سیستم.

عملکرد و نحوه محاسبه مخزن میعانات

در پدیده چگالش، آب وارد مخزن شده و از یک سیستم کاهش فشار در مخزن عبور می کند و فشار را به حداقل ممکن کاهش می دهد. هر چه فشار آب ورودی به مخزن میعانات گازی بیشتر باشد، سرعت تبدیل به بخار بیشتر می شود. در این حالت بخشی از آب تحت فشار اتمسفر اطراف به بخار تبدیل می شود و بیشتر آن در عملیات تولید بخار استفاده می شود.

بهتر است این قطعه در قسمت باز موتورخانه نصب شود. این قسمت به گودال تراکم نیز معروف است که در پایین محفظه موتور برای به دام انداختن بخار تعبیه شده است. به منظور تامین آب مورد نیاز دیگ، این قسمت اغلب با آب میدانی از خطوط تکمیل می شود که توسط پمپ به ورودی هوا یا دیگ منتقل می شود.

فضای بین میعانات گازی و پمپ باید برای کار آزادانه اپراتور مناسب باشد. این قطعه دمای بالایی دارد و به همین دلیل امکان کاویتاسیون وجود دارد پس بهتر است طول مکش مناسب با پمپ داشته باشید و از پمپ با مکش مناسب استفاده کنید.

راه حل هایی برای تعادل فشار در پدیده مخزن تراکم

برای جلوگیری از افزایش فشار در این قسمت، محفظه تراکم باید دارای ورودی هوا و لوله های هوا دارای درپوش های مخصوص از لوله های آب داخلی باشد. به منظور بررسی و تمیز کردن صحیح مخزن، یک شیار در زیر مخزن ایجاد می شود. مخازن میعانات گازی معمولاً از پلاستیک، چدن، فولاد ضد زنگ و فولاد ریخته گری ساخته می شوند.

نکته مهم در استفاده از پدیده تراکم این است که منبع میعان باید به اندازه کافی بالاتر از سطح کار قرار گیرد تا در برابر حرکات ناشی از برگشت میعان مقاومت کند. ورق های رویی و کناری باید محکم بوده و مخزن کندانس باید کاملاً جوش داده شود. در برخی از قسمت هایی که سهم چگالش کمتر از 20 درصد است، فقط باید از هواگیر استفاده کرد.

انواع مخزن میعانات گازی

به طور کلی سه نوع کندانسور وجود دارد: آب خنک، تبخیری و هوا خنک.

1. کندانسور که توسط آب یا هوا خنک می شود
همانطور که از نام آن پیداست در این نوع مخزن کندانسور از هوا برای تقطیر استفاده می شود اما در کندانسور آبی از آب برای تقطیر استفاده می شود. دمای ضریب تبخیر با حرارت دادن حذف می شود و در نتیجه افزایش می یابد. تقطیر مبرد در نتیجه تبخیر آب پاشیده شده روی کندانسور اتفاق می افتد و با حذف بخار آب، هوا حجم تبخیر را افزایش می دهد.

2. کندانسور هوا خنک
در این نوع از هوا به عنوان عامل تقطیر استفاده می شود، گرمای دفع شده توسط مبرد باعث افزایش دمای عامل تقطیر می شود. جریان تولید شده در کندانسور هوا یا با جریان طبیعی یا توسط فن یا هواکش انجام می شود. اگر از جریان هوای طبیعی استفاده شود، جریان هوا ممکن است کم باشد، بنابراین سطح تقطیر بزرگتری مورد نیاز است. در یخچال و فریزر معمولا از ورق یا لوله پرده دار استفاده می شود.
در این حالت کندانسورهای صفحه ای پشت یخچال نصب می شوند. کندانسورهای لوله ای در پشت یخچال و در گوشه پایینی آن نصب می شوند.

3. کندانسور مدل تبخیری
این مدل مخزن چگالش، مبرد گاز و سایر مایعات را خنک می کند. اصل عملکرد پدیده چگالش در این نوع به این صورت است که مایع وارد قسمت کویل شده، از تمام لوله ها جریان می یابد و آب سرد کندانسور توسط یک پمپ از طریق سیم پیچ توزیع می شود. سپس هوا از طریق یک فن تبخیر محوری به دستگاه مکنده می رسد، جریان آب از سیم پیچ و هوای ورودی به لوله باعث انتقال حرارت از لوله و افت دمای آب در مبدل می شود.

نگهداری کندانسور و جلوگیری از آسیب

آسیب و خوردگی کندانسور یکی از مهم ترین مشکلاتی است که عوامل مختلفی می تواند در پدیده کندانس ایجاد کند. ممکن است در تجهیزاتی مانند بویلرها و توربین ها مشکل سوراخ شدن وجود داشته باشد. اگر قسمت مدار بخار کثیف شود، آسیب جدی به سیستم وارد می شود. برای جلوگیری از این امر، استفاده از مواد با مقاومت بالا به عنوان مثال مس که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و ظاهر بسیار زیبایی دارد، می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

این ماده ممکن است در برابر شرایط مختلف و در مواجهه با آلاینده های بسیار قوی مقاومت کمتری از خود نشان دهد و دارای پتانسیل خوردگی باشد. این خوردگی ها تحت تأثیر نوع آلیاژ مورد استفاده در لوله های مخزن میعانات گازی و شرایطی مانند دما، اکسیژن و سرعت قرار می گیرند. متداول ترین موادی که در ساخت لوله ها استفاده می شود آلیاژهای نیکل، مس، برنج و آلومینیوم هستند که در شرایط مختلف می توانند خورده شوند.

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله با مخزن کندانس و انواع کندانسور به طور کامل و انحصاری آشنا خواهید شد. قسمت عایق صوتی موتورخانه نیز مانند سایر تجهیزات دارای مدل ها و قطعات مختلفی می باشد که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند.
نگهداری پدیده تراکم بسیار مهم است و برای حفظ سلامت تاسیسات یا موتورخانه باید به تمامی تجهیزات این سیستم ها توجه ویژه ای شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا