ورزش

شطرنج قهرمانی جهان؛ لیرن چینی کار را به تساوی کشاند

رقابت ۲ میلیون دلاری شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۳ با برتری شطرنج باز چینی در آستانه قزاقستان ادامه یافت.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه فیده، در این مسابقات استاد بزرگ ایان نپوم نیاتچی شطرنج باز ۳۲ ساله از روسیه – برنده رقابت‌های انتخابی قهرمانی جهان که به علت بحران اوکراین اجازه استفاده از پرچم کشورش را ندارد – با استاد بزرگ دینگ لیرن از چین – نفر دوم رقابت‌های انتخابی قهرمانی جهان – رقابت می‌کنند. برای قهرمانی سال ۲۰۲۳، مگنوس کارلس – مدافع عنوان قهرمانی جهان ۲۰۲۱ – اعلام کرد به علت نداشتن انگیزه قصد ندارد پس از ۵ قهرمانی پیاپی، از عنوان خود دفاع کند و بنابراین با تصمیم فدراسیون بین المللی شطرنج – فیده – نفر دوم رقابت‌های انتخابی یعنی دینگ لیرن چینی به این رقابت دعوت شد. این برای چهارمین بار پس از سال‌های ۱۹۴۸، ۱۹۷۵ و ۱۹۹۳ است که قهرمان جهان از عنوان خود دفاع نمی‌کند.
در مسابقه ششم دو حریف که تا ۴۴ حرکت ادامه یافت، دینگ لیرن برنده شد. نپوم نیاتچی و لیرن پیش از این در مسابقه نخست مساوی کردند، در مسابقه دوم نپوم نیاتچی به برتری رسید، در مسابقه سوم دو حریف به تساوی رضایت دادند و در مسابقه چهارم لیرن برنده شد، اما در مسابقه پنجم نپوم نیاتچی به پیروزی رسید. بدین ترتیب در مجموع ۶ دیدار دو شطرنج باز ۳ – ۳ مساوی هستند. مسابقه هفتم دو حریف فردا برگزار خواهد شد.
مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در ۱۴ مسابقه کلاسیک برگزار می‌شود و شطرنج بازی که به ۷.۵ امتیاز برسد قهرمان خواهد شد. بر طبق قوانین، با تساوی دو شطرنج باز، مرحله تای بریک با برگزاری ۴ مسابقه رپید یا نیمه سریع و سپس در صورت لزوم ۲ مسابقه برق آسا یا بلیتس تعیین کننده قهرمان خواهد بود. در صورت تساوی مجدد یک مسابقه بلیتز با کنترل زمانی ۳ دقیقه برای هر شرکت کننده برگزار می‌شود که دارنده مهره سفید با قرعه کشی تعیین می‌شود. این روند با معرفی قهرمان ادامه دارد و دو شرکت کننده اجازه توافق برای تساوی را نخواهند داشت. (این مسابقه جایگزین مسابقه مرگ ناگهانی یا آرماگدون شده است.)
لیرن و نپوم نیاتچی تا کنون ۵۲ بار به مصاف هم رفته اند که ۱۶ بار نپوم نیاتچی و ۱۱ بار لیرن به برتری رسیده اند.

در دوره قبل در سال ۲۰۲۱ استاد بزرگ مگنوس کارلسن از نروژ طی ۱۱ دیدار و با کسب ۴ برد و ۷ تساوی و بدون شکست با نتیجه ۷.۵ – ۳.۵ مقابل استاد بزرگ ایان نپوم نیاتچی از روسیه برنده شد.

مسابقه شطرنج قهرمانی جهان از سال ۱۸۳۴ به این سو برگزار می‌شود و آناتولی کارپف از شوروی سابق و روسیه، امانوئل لاسکر شطرنج باز متولد پروسیای سابق (لهستان فعلی) که با پرچم آلمان در مسابقات شرکت می‌کرد و گری کاسپاروف از شوروی سابق و روسیه با ۶ قهرمانی به طور مشترک رکورد دار هستند و مگنوس کارلسن از نروژ، میخائیل بوتفینیک از شوروی سابق و ویسواناتان آناند از هند با ۵ قهرمانی چهارم مشترک هستند.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا