سیاست

لایحه دوفوریتی یادداشت تعهدات ایران در سازمان شانگهای به تصویب

دیدارنیوز: نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۱۸ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه دوفوریتی یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در راستای کسب جایگاه دولت عضو در سازمان همکاری شانگهای، کلیات آن را با ۱۶۹ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

همچنین نمایندگان پس از به تصویب رساندن کلیات آن، با ماده واحده این لایحه نیز با عنوان جزئیات با ۱۵۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه دوفوریتی آمده است: یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در راستای کسب جایگاه دولت عضو در سازمان همکاری شانگهای مشتمل بر یک مقدمه، هفت ماده و دو ضمیمه تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

تبصره- رعایت اصول هفتاد و هفتم (۷۷)، یکصد و بیست و پنجم (۱۲۵) و یکصد و سی و نهم (۱۳۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این موافقتنامه الزامی است.

عموئی: لایحه دوفوریتی یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای جهت روشن کردن روند عضویت کشورمان در این سازمان است

ابوالفضل عموئی در تشریح این لایحه با بیان اینکه دو فوریت آن در جلسات هفته گذشته مجلس به تصویب رسید و این لایحه در روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای موثر است، گفت: بر اساس سیاست چندجانبه‌گرایی که جزء اهداف کلان جمهوری اسلامی ایران و تقویت همکاری با همسایگان بوده است، از شهریور ماه سال جاری یادداشت تعهدی میان وزرای خارجه سازمان شانگهای به امضا رسید که روند عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در این سازمان از طریق آن آغاز و روشن می‌شود.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به برگزاری اجلاس سمرقند میان ایران و ۸ کشور عضو این سازمان یادآور شد: در این اجلاس متن یادداشت تعهدی به امضا رسید که در آن روند عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در این سازمان توضیح داده شده است و ۹ وزیر خارجه حاضر در آن این یادداشت را امضا کردند.

وی در ادامه با اشاره به این یادداشت ۷ بندی عنوان کرد: اولین بند آن به این موضوع اشاره دارد که وزیر خارجه کشورمان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به مفاد اصلی که مبتنی بر اصل حسن همجواری و مبارزه با تروریسم است، قائل بوده و به آن می‌پیوندیم.

عموئی ادامه داد: همچنین ایران باید ۴۹ سند تصویب شده از ابتدای تأسیس این سازمان را به امضا برساند که در لایحه قبلی که مجلس آن را تصویب کرد، این موضوع را به صورت رسمی پذیرفتیم. همچنین ماده ۲ نیز درباره حق عضویت بوده و مواد بعدی نیز درباره کرسی‌ها است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه این لایحه همزاد لایحه قبلی است، خاطر نشان کرد: این لایحه روند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای را به صورت روشن بیان می‌کند، لذا جهت بهره‌مندی از امتیازات اقتصادی و مبارزه با تروریسم، نیازمند امضای جزئیات آن نیز هستیم.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا