سیاست

مذاکره برای «توافق موقت» را تایید نمی‌کنیم

دیدارنیوز: سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که برجام، تنها یکی از مسائل دیپلماسی ایران است نه تمام آن.

ناصر کنعانی در نشست خود با خبرنگاران با بیان این که موضع ما در خصوص برجام و روند مذاکرات هسته‌ای روشن است، گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه سیاست خنثی سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کند، هیچ‌گاه فرآیند‌های دیپلماتیک با هدف رفع تحریم‌ها را ترک نکرده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرده و همواره آمادگی جدی خود را نشان داده است. سیاست اصولی دولت سیزدهم در خصوص برجام آن است که این موضوع تنها یکی از مسائل دیپلماسی ایران است، نه تمام آن.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ارتقای روابط ایران و لیبی و زمان آغاز فعالیت سفارت ایران در این کشور آفریقایی گفت: فرد مناسبی برای تصدی مسئولیت سفارت ایران در لیبی انتخاب شده است و روند اداری کار برای تعیین نهایی ایشان در حال انجام است. امیدواریم که در آینده نزدیک سفیر ایران در لیبی در این کشور مشغول به فعالیت شود و شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری اسلامی ایران در طرابلس باشیم.

کنعانی همچنین در ارتباط با روند آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران و اخبار منتشر شده در این ارتباط گفت: این موضوع به عنوان یک موضوع مهم در دستور کار ما قرار دارد و پیگیری‌های ما از طرق مختلف در این زمینه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این دارایی‌ها عمدتاً بر اثر فشار‌های غیرقانونی آمریکا به شرکای تجاری ما بلوکه شده است و ما در این ارتباط به صورت مستقیم با دولت‌های ذیربط که پول‌های ایران در آن‌ها بلوکه شده در تماس هستیم گفت: همچنین برای تاثیرگذاری بر این موضع و اقدام غیرقانونی آمریکا مذاکرات و گفتگو‌هایی را نیز انجام می‌دهیم.

او گفت: پیگیری موضوع «آزاد سازی پول‌های بلوکه شده» مورد اهتمام جدی ما است.

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با آخرین پیگیری‌ها ایران در ارتباط با حقابه ایران از هیرمند گفت: در راستای دستور رئیس‌جمهور برای پیگیری این موضوع، اخیراً هیات عالی از ایران در این ارتباط به افغانستان سفر کرده است و گفتگو‌های خوبی در سطوح عالی با مقامات هیئت حاکمه موقت افغانستان در این ارتباط انجام شد.

وی ادامه داد: در این ارتباط توافق شد از سوی هیئت حاکمه موقت افغانستان گام‌های مثبت جدیدی برداشته شود و اقدامات فنی لازم را انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با آذربایجان، نه ایجاد تنش، بلکه تنش‌زدایی و حفظ چارچوب روابط دوستانه دو کشور و بازگرداندن روابط دو کشور به ریل طبیعی خود است.

وی در این ارتباط ادامه داد: بعد از انجام سه دور گفتگو بین وزیران امور خارجه ایران و آذربایجان، هیات‌هایی بین دوکشور تبادل و گفتگو‌هایی انجام شد و برای جمع‌بندی گفتگو‌ها و تکمیل روند جدید، دور چهارم گفتگو‌ها بین وزیران خارجه دو کشور انجام شد و در همین چارچوب احتمالاً هیات‌هایی بین دو کشور بار دیگر تبادل می‌شود.

وی گفت: در ارتباط با کنترل تنش بین دو کشور در نتیجه اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته به نتایج مثبتی رسیده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین از سفر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان به تهران در آینده نزدیک خبر داد.

وی همچنین گفت: ان‌شاءالله در آینده نزدیک شاهد بازگشایی سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد خواهیم بود و زمینه‌ها و بستر‌های لازم در این زمینه فراهم شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد روند مذاکرات برای رفع تحریم‌ها و نقش عمان در این ارتباط و اخبار منتشر شده در ارتباط با آن گفت: مذاکرات مسقط مخفی نبوده است و همان طور که پیش از این اشاره شد از طریق واسط‌ها از جمله تلاش‌های صورت گرفته از سوی عمان گفتگو‌هایی را انجام دادیم.

وی در ادامه در مورد اخبار منتشرشده در مورد دیدار‌های رابرت مالی و نماینده ایران در سازمان ملل متحد هم گفت: در ارتباط با دیگر اخبار منتشر شده در مورد ملاقات‌ها، ما به گمانه‌زنی رسانه‌ای خیلی توجه نمی‌کنیم.

کنعانی با بیان این که ما در دستگاه دیپلماسی به وظایف دیپلماتیک و محول شده خود عمل و آن‌ها را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: ما هیچ فرصتی را برای تحقق منافع ملی کشورمان از دست نمی‌دهیم و در عین حال خطوط قرمز و رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران را نیز رعایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد زمان سفر وزیر امور خارجه جدید ترکیه به تهران بر اساس دعوت به عمل آمده از وی برای سفر به ایران از سوی امیر عبداللهیان گفت: همان‌طور که می‌دانید چندی پیش گفت‌وگویی تلفنی بین وزیران امور خارجه دو کشور انجام شد، از سوی دیگر روابط خوبی نیز از قبل بین آقای امیرعبداللهیان و آقای هاکان فیدان وزیرخارجه جدید ترکیه برقرار بوده است و ما فکر می‌کنیم با توجه به دوستی که بین وزیران امور خارجه دو کشور از قبل وجود دارد و همچنین مبتنی بر نیاز‌های دو کشور، در آینده نزدیک سفر وزیر خارجه ترکیه به تهران انجام شود. البته تا جایی که می‌دانم هنوز زمان نهایی برای انجام این سفر مشخص نشده است.

کنعانی همچنین در ارتباط با ادعا‌های مطرح شده در مورد ارسال سلاح از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تاکید کرد: هرگونه ادعا در ارتباط با صادرات تسلیحات از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را تکذیب می‌کنیم.

وی با اشاره به سطوح مختلف همکاری‌های ایران و روسیه از جمله همکاری‌های دفاعی دو کشور گفت: همکاری دفاعی ما با روسیه مقدم بر جنگ اوکراین است و کسی نمیتواند در مورد همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه تشکیک کند.

وی افزود: حق هر کشوری است که بر اساس منافع خود و همچنین قوانین بین‌المللی با دیگر کشور‌ها در زمینه‌های مختلف همکاری کند و همانطور که بار‌ها گفتیم ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و تسلیحاتی به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین ارسال نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره بیانیه الیزه در خصوص گفت‌وگوی ماکرون با رئیسی و این که آن‌ها در بیانیه خود مدعی شده اند که در جریان این گفتگو، به ایران در ارتباط با جنگ اوکراین و ارسال سلاح از سوی تهران به مسکو برای استفاده در این جنگ هشدار داده‌اند، گفت: با طرف‌هایی که خواستار تعامل و گفتگو با ما هستند از این تعاملات استقبال می‌کنیم، ولی اینکه درخواست گفتگو کنند و بعد بگویند در این گفتگو هشدار دادیم، ما چنین اظهاراتی را رد می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما در بیان مواضع خود صریح هستیم و به ادعا‌هایی که مطرح می‌شود، همواره پاسخ محکمی داده‌ایم.

کنعانی با بیان این که طبیعتاً در گفت‌وگوی انجام شده، طرفین دیدگاه‌ها و نکات خود را مطرح می‌کنند، افزود: در رتباط با موضوع اوکراین، ما دیدگاه روشنی داریم، ما بخشی از این جنگ نیستیم، برخلاف اروپا که بخشی از جنگ است و سلاح‌های سنگین به اوکراین صادر می‌کند و با توجه به این مسئله، طبیعتاً طرف‌های اروپایی نمی‌توانند در مورد موضوع اوکراین در مقابل ایران به عنوان مدعی و مطالبه‌گر عمل کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با آخرین تحولات در رابطه ایران با بحرین تصریح کرد: همانطور که بار‌ها گفته‌ایم ما از گسترش روابط با کشور‌های همسایه و منطقه استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: مقامات دولت بحرین آمادگی خود در این زمینه را اعلام کرده‌اند و همانطور که اشاره کردم ما نیز از ارتباط و گسترش روابط و توسعه مناسبات با کشور‌های همسایه و منطقه و عربی اسلامی استقبال می‌کنیم در عین حال که بر این موضوع نیز تاکید داریم که باید زمینه‌ها و مقدمات لازم برای از سرگیری روابط دو کشور «ایران و بحرین» فراهم شود و ان‌شاءالله این گام صورت بگیرد.

کنعانی با بیان این‌که گفتگو به صورت غیرمستقیم بین دو کشور ادامه دارد، تصریح کرد: امیدواریم با روندی که در منطقه شاهد آن هستیم شاهد تحول مثبتی در روابط ایران و بحرین نیز باشیم البته همانطور که گفتم مشروط بر این‌که زمینه‌ها و مقدمات لازم آن نیز فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در ارتباط با حضور نیرو‌های آمریکایی در خاک سوریه اظهار کرد: ما بار‌ها حضور نیرو‌های آمریکایی در خاک سوریه را غیرقانونی و ناقض قوانین بین‌المللی و نقض صریح حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه می‌دانیم و از موضع سوریه مبنی بر این‌که باید این نیرو‌ها خاک سوریه را ترک کنند حمایت می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: هرگونه تحرک نظامی آمریکا در خاک سوریه غیرقانونی است و آن‌ها باید به این اقدامات و تحرکات غیرقانونی خود پایان دهند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با بدهی‌های عراق به ایران در ارتباط با صادرات گاز و برخی اخبار منتشر شده در روز‌های اخیر در این ارتباط تصریح کرد: ایران انتظار دارد که براساس توافقات صورت گرفته بین دو کشور پرداخت‌های عراق به ایران در زمان مقرر صورت گیرد. در ارتباط با طلب‌های باقی مانده مذاکرات ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر این‌که مبنای ما همکاری با عراق و کمک به تامین گاز این کشور است، ادامه داد: در بسیاری از مواقع با تساهل و تسامح برای رفع مشکلاتی از این دست تعامل کرده‌ایم، ولی در عین حال استمرار همکاری‌ها، نیازمند تعامل دو جانبه است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با پیشنهاد مطرح شده از سوی ایران مبنی بر تشکیل ائتلاف دریایی با کشور‌های منطقه اظهار کرد: اصل اساسی ما در منطقه و در حوزه خلیج فارس، همکاری‌های دسته‌جمعی بین کشور‌های منطقه به منظور ایجاد تامین امنیت مشترک برای همه کشور‌های منطقه است. ایران تاکید بر این دارد که امنیت در منطقه می‌بایست به دست کشور‌های منطقه تامین شود و حضور نیرو‌های نظامی فرامنطقه‌ای همواره مخل امنیت در منطقه بوده و نمی‌تواند به تامین منافع و مصالح کشور‌ها کمک کند. امنیت در منطقه یک امر درون‌زاست و در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای حاصل می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: خوشبختانه در شرایط جدید منطقه فضای مثبتی برای گفتگو و تعامل بین کشور‌های منطقه شکل گرفته و امیدواریم بتوانیم از این فضا برای تقویت همکاری‌های چند جانبه در منطقه به ویژه تامین امنیت دریایی استفاده کنیم و چنین رخدادی منافع همه کشور‌های منطقه را تامین می‌کند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات احیای برجام و اخبار منتشر شده در ارتباط با آن تصریح کرد: تبادل پیام‌ها از طریق واسطه‌ها از جمله عمان انجام شده و ادامه دارد. ایران از همه امکانات برای تامین منافع مردم خود استفاده می‌کند از ابتکارات عمان در این ارتباط استقبال کرده‌ایم و از ظرفیت کشور عمان به عنوان یک کشور دوست نیز استفاده کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: مبنای مذاکرات رفع تحریم‌ها همان توافقات برجام است و در این ارتباط چارچوب جدیدی نداریم و خبر‌های مطرح شده از جمله بحث توافق موقت و … را تایید نمی‌کنیم این‌ها را گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای می‌دانیم.

کنعانی اظهار کرد: مذاکره برای توافق موقت و یا ترتیبات جدیدی که جایگزین برجام باشد را تایید نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با روابط ایران و مصر و اظهارات رهبر انقلاب در ارتباط با روابط تهران و قاهره در دیدار سلطان عمان با ایشان گفت: موضع دولت سیزدهم در ارتباط با توسعه روابط با کشور‌های اسلامی و همسایه روشن است. در ارتباط با مصر نیز همان طور که قبلا نیز گفته‌ایم در صورت تمایل دولت مصر برای از سرگیری روابط با ایران حتما از این رویکرد و تعامل استفاده می‌کنیم و در این زمینه گام متقابل برخواهیم داشت.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و آخرین اخبار در این ارتباط با توجه به این‌که اخیرا تبادل دوجانبه بین ایران و برخی کشور‌های اروپایی انجام شده است، تصریح کرد: امیدواریم شاهد این اتفاق باشیم. ما همه این اقدامات را با نگاه به جنبه انسانی آن انجام داده‌ایم. مذاکرات از طرف واسطه‌ها ادامه دارد و در صورتی که طرف مقابل جدیت لازم را از خود نشان دهد این موضوع می‌تواند اتفاق بیفتد؛ بنابراین همه چیز به اراده طرف مقابل بستگی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در خصوص ابراز نگرانی مقامات اسرائیل از توسعه روابط با برخی کشور‌های اروپایی گفت: این‌که اسرائیل از توسعه مناسبات ایران با برخی از کشور‌های اروپایی ناراحت باشد امری طبیعی است؛ چرا که اساسا آن‌ها مخالف هرگونه رابطه و توسعه مناسبات ایران با کشور‌های مختلف هستند.

وی ادامه داد: ما در روابط خود با کشور‌های اروپایی معتقد به تمرکز بر اساس منافع مشترک هستیم و مخالف این هستیم که دولت‌های اروپایی بخواهند منافع اسرائیل را پیش شرط روابط با ایران قرار دهند.

کنعانی تاکید کرد: ما آمادگی داریم که با هر کدام از کشور‌های اروپایی که بخواهند براساس احترام متقابل و منافع مشترک با ما ارتباط داشته باشند مناسبات خود را توسعه دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سفر رئیس جمهور به سه کشور آمریکای جنوبی (کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه) گفت: همانطور که می‌دانید ما امروز شاهد آغاز سفر رئیس جمهور به سه کشور حوزه آمریکای لاتین هستیم.

وی با بیان این‌که آمریکای جنوبی از سه حوزه مورد توجه ایران بوده است ادامه داد: خوشبختانه ما با اغلب کشور‌های این منطقه دارای دیدگاه سیاسی مشترکی هستیم که این موضوع به گسترش همکاری‌های ایران با این کشور‌ها کمک می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین به ظرفیت‌های اقتصادی ایران و کشور‌های این منطقه اشاره کرد و گفت: توانمندی‌های ایران در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی و تکنولوژی‌های جدید و … مورد نیاز کشور‌های دوست ما در حوزه آمریکای لاتین است و این فرصت خوبی را برای توسعه همکاری‌های تجاری میان دو طرف فراهم می‌کند.

کنعانی ادامه داد: پیش از سفر رئیس جمهور به این منطقه هیات تجاری از ایران به آن کشور‌ها سفر کرده و گفتگو‌های خوبی را با طرف‌های مقابل انجام داده و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود و رایزنی‌های انجام شده اسناد همکاری‌های خوبی در جریان این سفر بین ایران و کشور‌های مقصد به امضا برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: این سفر نقطه عطفی است که می‌تواند سطح مناسبات تجاری ایران با کشور‌های آمریکای جنوبی را همپای مناسبات سیاسی افزایش دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در این نشست بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد که دولت عراق باید به توافق امنیتی صورت گرفته بین دو کشور در ارتباط با موضوع مرز‌ها و تقویت استقرار نیرو‌های فدرال عراق در طول مرز‌های مشترک دو کشور و خلع سلاح نیرو‌های تروریستی و تجزیه طلب در مرز دو کشور عمل کند.

وی ادامه داد: انتظار داریم که دولت عراق براساس توافق انجام شده بین دو کشور با تکمیل اجرای این توافق نسبت به رفع نگرانی‌های ایران و استقرار کامل نیرو‌های خود در طول مرز‌های دو کشور اقدام کند.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا