اقتصاد

نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در پایان پاییز سال گذشته

سید احسان خاندوزی  سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز سه شنبه(۲۲ فروردین) گفت: براساس گزارش بانک مرکزی در پایان پاییز سال گذشته نرخ رشد اقتصادی بدون نفت ۴/۱ درصد تخمین زده شد.

وی افزود: سال گذشته بخش کشاورزی ۱/۱ در صد و بخش صنعت و معدن ۸/۹ درصد رشد را شاهد بوده است. رشد سرمایه گذاری در پاییز ۱۴۰۱، 16.6 درصد برآورد شده است، در بخش ساختمان در پاییز تقریبا ۷ درصد رشد سرمایه گذاری را شاهد هستیم که تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نسبت به مدت مشابه تقریبا ۷ درصد بیشتر شده است. افزایش سرمایه در شرکت های بورسی در سال گذشته بدون تجدید ارزیابی ۲۹۴ همت بوده است که سرمایه شرکت های بورسی در مقایسه با سال گذشته افزایش صد همتی داشته است.

خاندوزی گفت: از ابتدای دولت سیزدهم ۱۵۰ همت افزایش سرمایه ثبتی بانک‌های وابسته به دولت رخ داده است. انتشار اوراق بخش خصوصی در بورس به معنای تامین مالی شرکت ها از بازار سرمایه به عدد ۱۳۵ همت در سال گذشته افزایش یافته است بنابراین انضباط در حوزه مالی موجب شد تزاحم رخ ندهد. شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی در پاییز سال گذشته ۱۱/۳ درصد افزایش میزان تولیدات را نشان می دهد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در دهه نود سهم منابع عمرانی در کل بودجه کاهش پیدا کرده بود تصریح کرد: در حوزه مصارف و هزینه های عمرانی بودجه سال گذشته رشد قابل توجهی را شاهد بودیم که از سال 91 به بعد بالاترین رقمی است که به این موضوع اختصاص یافته است.

خاندوزی گفت: رشد نقدینگی در سال گذشته کمترین میزان نقدینگی از سال ۱۳۹۷  بوده است.

وزیر اقتصاد در مورد اتصال دانشگاه های علوم پزشکی به حساب واحد خزانه تصریح کرد: یکی از پرونده های مهم حساب واحد خزانه بود که اجزگرای آن سال گذشته با تدابیر سخت گیرانه دولت به نتایج خوبی رسید. ۶۱ دانشگاه علوم‌پزشکی پزشکی تعهد دادند تا تدابیر خزانه داری را مراقبت کنند.

وی در مورد همکاری های اقتصادی با سایر کشور ها افزود: اتاق مشترک بازرگانی ایران و عربستان در دستور کار قرار دارد سازمان توسعه تجارت به دنبال نهایی کردن نقشه راه میان دو کشور است. در گام اولی احیای روابط تا سطح یک میلیارد دلار در دستور کار قرار دارد.

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: در برخی از سالهای اخیر تعاملات تجاری صفر را هم با عربستان داشتیم. سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۵ میلیون دلار صادرات به عربستان داشتیم اما با توجه به اراده دو کشور برای از سر گیری روابط اقتصادی امیدواریم به هدف تعیین شده در تجارت برسیم. در اوایل اردیبهشت ماه به جده سفر خواهم کرد.

وی افزود: تورم سال گذشته حدود ۴۶ درصد اعلام شده است با وجود اینکه نامطلوب است اما باید توجه داشت برخی از عوامل این تورم‌مستقل از تصمیمات دولت بودند امیدوارم سال ۱۴۰۲ با استفاده از کنترل موتور های تورمی، دیپلماسی اقتصادی و… شاهد عملکرد بهتری باشیم. در مسئله خودرو تلاش وزارت صمت بر این است که عقب ماندگی گذشته جبران شود برای سال ۱۴۰۲ پیش بینیبینی، رسیدن به تولید ۱ میلیون ششصد هزار دستگاه خودرو است. برنامه دقیقی را برای تحقق این مسأله توسط وزارت صمت آماده شده است مبنی بر اینکه کنترل قیمت و افزایش تعداد خودروها به چه ترتیبی قابل تحقق است مذاکراتی هم با شورای رقابت انجام شده است تا وزارت صمت بتواند هدفش را محقق کند.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: معاون اول رئیس جمهور خواستار بازنگری در قیمت گذاری شدند که این به معنای مخالفت با افزایش قیمت خودرو نیست امیدوارم سایر نهادهایی که در این حوزه موثر هستند حداکثر همکاری را انجام بدهند بدون اینکه سیاست های ناهماهنگ در این حوزه صورت بگیرد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا