سیاست

گوترش: هیچ گزینه‌ای جز بازگشت همه طرف‌ها به برجام وجود

دیدارنیوز: امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله وقوع زلزله مهیب در سوریه و ترکیه و آخرین وضعیت مذاکره رفع تحریم‌ها گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ایران در خصوص ابتکار گفتگو‌های منطقه‌ای دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر دکترین سیاست خارجی متوازن دولت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران از تداوم اینگونه نشست‌ها و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر لزوم افزایش کمک‌های بین المللی به مردم در مناطق زلزله زده سوریه و ترکیه خاطر نشان کرد: در منطقه زلزله زده ادلب سوریه نیز وضعیت اسف باری وجود دارد، زیرا دولت سوریه به این مناطق دسترسی ندارد.

وزیر امور خارجه اظهارداشت: انتظار می‌رود معاون هماهنگ کننده امور انساندوستانه دبیرکل سازمان ملل متحد به این موضوع اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

امیرعبداللهیان با اشاره به کمک‌های انسانی ایران، آمادگی تهران را برای اعزام تیم‌های امدادی به منطقه ادلب سوریه اعلام کرد.

وزیر امور خارجه در موضوع گفتگو برای لغو تحریم‌ها با اشاره به لزوم رفتار فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطر نشان کرد: سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی چارچوب همکاری‌ها را تعریف کرده اند. برنامه سفر مدیرکل آژانس به تهران هم در دستور کار طرفین قرار دارد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به ابراهیم رئیسی رییس جمهور و ملت ایران تبریک گفت.

وی تداوم گفتگو و همکاری‌های منطقه‌ای را حائز اهمیت خواند.

دبیر کل سازمان ملل در خصوص زلزله ترکیه و سوریه تاکید کرد: معاون امور انسان‌دوستانه سازمان ملل عازم سوریه و ترکیه است و سازمان ملل متحد از تمامی ظرفیت خود برای کمک به زلزله زدگان از جمله در سوریه استفاده خواهد کرد.

وی افزود:ما کمک به مردم سوریه را موضوعی کاملا انسانی می‌دانیم.

دبیر کل سازمان ملل متحد در موضوع توافق برای رفع تحریم‌ها نیز تاکید کرد: هیچ گزینه دیگری جز بازگشت همه طرف‌ها به برجام وجود ندارد.

گوترش گفت: من همچنان به حمایت خود از مسیر دیپلماسی و مذاکره تا رسیدن به گام نهایی توافق ادامه می‌دهم.

طرفین در خصوص آخرین وضعیت گفتگو برای لغو تحریم‌ها و برخی موضوعات مورد علاقه مشترک رایزنی کردند.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا