سلامت

WBC در آزمایش ادرار چه بیماری‌هایی را نشان می‌دهد؟

آفتاب‌‌نیوز :

خون ما از چندین نوع سلول تشکیل شده است که هر کدام وظیفه متفاوتی را بر عهده دارند. گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها انواع سلول‌های خونی هستند. این سلول‌ها در مغز استخوان ساخته می‌شوند و در خون جریان می‌یابند. گلبول‌های سفید وظیفه دفاع از بدن را بر عهده دارند و خود به پنج دسته تقسیم می‌شوند.

کاهش یا افزایش گلبول‌های سفید می‌تواند نشانه بعضی مشکلات سلامتی در بدن شما باشد. با آزمایش WBC می‌توان از میزان این سلول‌ها آگاه شد. در این مقاله به معرفی بیشتر این آزمایش و بررسی علت وجود WBC در آزمایش ادرار می‌پردازیم.

آزمایش WBC چیست؟

آزمایش WBC تستی است که تعداد گلبول‌های سفید را در خون اندازه گیری می‌کند. گلبول‌های سفید بخش قابل توجهی از سیستم ایمنی هستند که در برابر عفونت‌ها و عوامل خارجی مبارزه می‌کنند. این آزمایش معمولا به عنوان جزئی از آزمایش CBC انجام می‌شود.

تعداد گلبول‌های سفید در بعضی شرایط کاهش یا افزایش می‌یابد. برای مثال وقتی بدن در حال مبارزه با یک عامل خارجی است میزان این گلبول‌ها زیاد می‌شود. به همین دلیل از این تست می‌توان برای تشخیص عفونت، التهاب، واکنش‌های آلرژیک و بعضی سرطان‌ها استفاده کرد. همچنین ممکن است پزشک شما این تست را برای بررسی تاثیر روش‌های درمانی تجویز کند.

چرا آزمایش WBC تجویز می‌شود؟

همانطور که گفتیم، پزشک ممکن است این آزمایش را تحت عنوان آزمایش CBC تجویز کند. شرایطی که می‌تواند باعث شود پزشک شما انجام این تست را توصیه کند شامل موارد زیر است:

 • تحت یک آزمایش چکاپ کامل
 • اگر از درمان‌هایی استفاده می‌کنید که بر سیستم ایمنی یا گلبول‌های سفید تاثیرگذار است.
 • برای نظارت مداوم بر بیماری‌های خون مانند بیماری مزمن مغز استخوان

همچنین پزشک شما ممکن است در صورت داشتن علائم خاصی مانند موارد زیر این آزمایش را تجویز نماید:

 • خستگی یا ضعف مداوم
 • کاهش وزن غیرطبیعی
 • تب یا سایر علائم بروز عفونت
 • خونریزی یا کبودی بی دلیل
 • علائم بروز سرطان

بهترین زمان برای انجام آزمایش WBC

در بیشتر موارد قبل از انجام آزمایش WBC نیازی به انجام اقدام خاصی نیست؛ بنابراین در هر ساعتی از شبانه روز می‌توان این تست را انجام داد. البته اگر آزمایش‌های دیگری برای شما تجویز شده باشد ممکن است نیاز به چند ساعت ناشتایی داشته باشید.

دارو‌هایی را که استفاده می‌کنید، از جمله دارو‌های بدون نسخه و دارای نسخه، به پزشک خود اطلاع دهید. بعضی از دارو‌ها ممکن است نتایج آزمایش شما را تغییر دهند. آزمایش خون یک روش ساده و ایمن است. مانند هر آزمایش دیگری، عوارض جزئی مانند کبودی، عفونت و احساس سبکی سر می‌تواند رخ دهد.

WBC در ادرار نشانه چیست؟

گلبول‌های سفید همچنین ممکن است در آزمایش ادرار شما یافت شوند. میزان بالای گلبول سفید در ادرار می‌تواند نشان دهنده وجود عفونت باشد. در چنین وضعیتی، بدن شما تلاش می‌کند تا با عفونت در جایی از مجاری ادراری، مثانه یا کلیه مبارزه کند. به همین دلیل میزان این گلبول‌ها در ادرار افزایش می‌یابد.

عفونت یا انسداد در مثانه و مجاری ادراری می‌تواند باعث افزایش میزان گلبول‌های سفید در ادرار شود. وجود گلبول سفید در ادرار به خود خود علامتی ایجاد نمی‌کند؛ اما بسته به علت به وجود آمدن این وضعیت ممکن است بعضی از علائم زیر را تجربه کنید:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • میل مکرر به ادرار کردن
 • درد لگن به ویژه در زنان
 • ادرار تیره یا صورتی
 • ادرار با بوی زیاد

تست‌های مرتبط با آزمایش WBC

در کنار آزمایش WBC ممکن است پزشک شما آزمایش‌های دیگری نیز تجویز کند که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

آزمایش CBC: این آزمایش به معنای شمارش کامل سلول‌های خونی است. این آزمایش می‌تواند درک کاملی از وضعیت خون شما به پزشک ارائه دهد. این آزمایش یک تست جامع است که برای بررسی بسیاری از شرایط سلامتی به کار می‌رود. به همین دلیل در آزمایش طب کار تهران نیز باید این آزمایش را انجام دهید.

نمونه برداری مغز استخوان: گلبول‌های سفید در مغز استخوان تولید می‌شوند. در صورتی که تعداد گلبول‌های سفید شما غیرعادی باشد ممکن است نشانه اختلالاتی در مغز استخوان یا سرطان باشد. به همین دلیل در بعضی موارد پزشک نمونه برداری از مغز استخوان را تجویز می‌نماید.

آزمایش Blood Smear: این آزمایش تصویری لحظه‌ای از وضعیت سلول‌های خونی شما در اختیار پزشک قرار می‌دهد. بررسی ساختار خون در کنار تست WBC می‌تواند به درک بهتر علت بیماری کمک کند.

آزمایش WBC Diff: این آزمایش تعداد و درصد هر یک از پنج نوع گلبول سفید را به تفکیک مشخص می‌کند.

هومکا و انجام آزمایش WBC در منزل

اگر مراجعه به آزمایشگاه برای شما دشوار است می‌توانید انواع آزمایش پزشکی را به راحتی در منزل خود انجام دهید. هومکا که یک پلتفرم آنلاین ارائه خدمات سلامتی در منزل است با اعزام کارشناس به منزل شما اقدام به نمونه گیری در محل می‌نماید و نتایج آزمایش را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد.

امکان استفاده از بیمه درمانی در خدمات هومکا فراهم است. همچنین می‌توانید برای تفسیر آزمایش‌های پیشین خود از کارشناسان هومکا کمک بگیرید. خدمات آزمایش در منزل در سراسر استان تهران و شهر‌های قم، کرج، تبریز، اهواز، شیراز، رشت، اصفهان، مشهد، آمل، یزد و قزوین قابل ارائه است.

این خبر باز نشر از منبع بوده و رویداد شهر هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا